Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'den tehdit

Giriş Tarihi: 9.7.2014

Yeni ulaşım sisteminde halkın yaşadığı eziyeti haberleştirdiği için Büyükşehir'in Basın Müşaviri Reşat Yörük tarafından tehdit edilen Yeni Asır muhabiri Tolga Tekin, savcılığa suç duyurusunda bulundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz hafta aldığı kararla uzun hatları iptal edip aktarma sistemine yönlendirme yaptı. Ulaşımda devrim niteliğinde yapılan yeni uygulama vatandaşların sıkıntı yaşamasına neden oldu. Yeni Asır muhabiri Tolga Tekin, yeni sistem nedeniyle yaşananları gözler önüne sererek vatandaşın sesi oldu. Ancak vatandaşın çektiği sıkıntının çözülmesi beklenirken, beklenmedik bir gelişme yaşandı. 5 Temmuz Cumartesi günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Müşaviri Reşat Yörük, Tolga Tekin'i cep telefonundan aradı, "Bu haberleri özellikle yaptığın söyleniyor. Cumhuriyet Mahallesi'ndeki insanları belediyeye karşı eylem yaptırdığın, mahalleliyi senin kışkırttığın konuşuluyor. Bu senin için de gazeten için de iyi olmaz, bunu bil" diyerek tehdit etti.

MUHTARA SORMUŞLAR

Dün Cumhuriyet Savcılığı'na yaşadıklarıyla ilgili suç duyurusunda bulunan Tekin, başvurusunda tehditin bununla sınırlı olmadığını belirtti. Haberleştirdiği Cumhuriyet Mahallesi'nin muhtarının yanına Belediye'den geldiğini söyleyen iki kişinin de giderek, "Bu haberi Tolga Tekin mi yaptırdı, halkı o mu topladı, o mu tertipledi" şeklinde sorular yönelttiği bilgisine ulaştığını söyledi. Tekin, "Büyükşehir'in önemli bir yetkilisi olan şüphelinin suç teşkil eden ifadeleri ve sonrasında yaşananlar mesleğimi özgürce yapabilmeme engel olmak, şahsımı korku ve baskı altında tutarak basını sansürlemek amacıyla hareket edildiğini açıkça göstermektedir. Hukuk düzeninin buna izin vermeyeceğine inancım sonsuz" dedi.

ÖRGÜTLER KINADI
Çirkin tehdite, basın örgütleri de tepki gösterdi. Avrupa Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Fişenk, "Meslektaşımız Tolga Tekin'e sırf görevini yapmasından dolayı reva görülen tehditi esefle kınıyoruz" dedi. Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Genel Başkanı Mehmet Abdioğulları da sert tepki gösterdi, "İşini yapan gazetecilerin tehdit edilmesi kimsenin haddi değildir. Kınıyoruz" dedi. Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı Kenan Macit ise konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'den tehdit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN