10 mİlyon kİşİde taklİtçİ bakterİ

Büyük Taklitçi adıyla da bilinen Lyme hastalığı, çoğunlukla başka hastalıklarla karıştırılıyor. Serdar Ortaç'ın da bu hastalığa yakalanmış olabileceği düşünülüyor

Giriş Tarihi: 18.7.2014
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Barbaros Çetin, kronik yorgunluk, huzursuz bacak sendromu, kalp krizi, beyin tümörü, otizm gibi birçok hastalığı taklit eden Lyme bakterisini Türkiye'de 10 milyon kişinin taşıdığını düşündüklerini söyledi. Çetin, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lokali'nde düzenlediği basın toplantısında, kene ya da sivrisinek ısırığıyla bulaşan Lyme hastalığını "dünyayı saran gizli salgın" diye niteleyerek şu bilgileri verdi: "Büyük Taklitçi adıyla da bilinen Lyme hastalığının belirtileri diğer hastalıklarla karıştırılıyor. Araştırmalar Lyme hastalığının 350'den fazla hastalığı taklit edebileceğini gösterdi. Taklit ettiği bu hastalıkların başında günümüzde hızla yaygınlaşan kronik yorgunluk, huzursuz bacak sendromu, epilepsi, MS, ALS, Lupus, Alzheimer, Parkinson, otizm, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı, kalp hastalıkları, kalp krizi, beyin tümörü, migren, kronik bağş ağrısı, fetus ölümü ve düşük, birçok cilt ve kas hastalığı gelmektedir."

ÜNLÜLER DE PENÇESİNDE
George W. Bush, Alec Baldwin, Richard Gere gibi ünlülerin de bu hastalığa yakalandığını anlatan Çetin, MS hastalığıyla gündeme gelen Serdar Ortaç'ın da Lyme olabileceğine dikkat çekti. Çetin, ünlü sanatçının doktorlarının bu ihtimali göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 mİlyon kİşİde taklİtçİ bakterİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN