Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırık traş bıçağı sapına dikkat!

Giriş Tarihi: 31.7.2014

Gençleri ölüme sürükleyen bonzai belasının yol açtığı tahribata dikkat çeken uzmanlar aileleri bazı ipuçları vererek uyarırken, İzmir'de 12 bin 500 polis bonzai eğitimi aldı

Son dönemde yol açtığı ölümlerle kamuoyunun gündemine gelen, sentetik uyuşturucu bonzai konusunda aileleri uyaran uzmanlar, özellikle evlerinde traş bıçağının sapını kırılmış halde görürlerse, alarma geçmeleri gerektiğini vurguladı. İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kentteki 12 bin 500 personeli bonzai konusunda bigilendirdiklerini açıkladı. Uzunkaya, "Bonzai toplumun çok adını bilmediği bir sentetik uyuşturucu. Bonzai görüntüleri, hangi bitkilere emdirildiği, nasıl pazarlandığı, çıplak gözle bakıldığında neler görüldüğü gibi konularda personelimizi ayrıntılı şekilde eğittik" dedi. Uzunkaya, uyuşturucuyla ilgili en çok şüpheli işlemi yapılan ikinci ilin İzmir olduğunu da vurgulayarak, "1 Ocak 2014'ten şu ana kadar 600'ün üzerinde zanlı için işlem yapıldı. Bununla ilgili bir iki gün önce iki ayrı operasyonda 10 kilo sentetik uyuşturucu alındı. İzmir'deki 12 bin 500 personelimizi bu uyuşturucuyu tanıtarak bilgilendirdik. Bonzai toplumun çok alışık olmadığı çok fazla bilinmeyen bir sentetik uyuşturucu. Bonzai görüntüleri, hangi bitkilere emdirildiği, nasıl pazarlandığı, çıplak gözle bakıldığında neler görüldüğü gibi konularda personelimizi ayrıntılı şekilde eğittik. Narkotik dedektiflerinin çalışmalarında özel bir köpeğimiz de aktif olarak rol alıyor. Netice itibariyle gençliği ve toplumu son derece tehdit eden, kalıcı tahribatlar, ölümler, yıkımlar yapan bir uyuşturucu ile karşı karşıyayız" dedi.

VATANDAŞ İŞBİRLİĞİ YAPMALI

Uyuşturucuyla mücadele koınusunda herkesi polisle işbirliği yapmaya çağıran Uzunkaya, "Bildikleri şüphelileri, akrabalık bağı gözetmeksizin polise haber vermeye davet ediyoruz. İnsanlar tepkilerini yükseltmeye başladı, bu sesin daha artması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri de "Evinizde yarım litrelik delinmiş pet su şişesi bulmaya başladıysanız, traş bıçağı saplarını kırılmış halde gördüyseniz çocuğunuz bonzai kullanmaya başlamış olabilir. Ayrıca çocuğunuzun çantasından yeşil bitki parçaları çıkarsa bu da bir işaret olabilir. Çocuğunuzda son günlerde aşırı zayıflama, tırnaklarını yeme, terleme ve asabileşme gibi belirtiler de görülebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırık traş bıçağı sapına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN