Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yavru flamingolar kreşte

İzmir Kuş Cenneti'nde dünyaya gelen 5 bin 500 yavru flamingo, "kreş kolonisinde" rüzgara karşı kanat çırparak uçma eğitimleri almaya başladı

Giriş Tarihi: 8.8.2014
Türkiye' de flamingoların iki üreme sahasından biri olan İzmir Kuş Cenneti'nde, bu yıl restorasyon çalışması yapılan 6.5 dönümlük dünyanın en büyük yapay kuluçka adasında, yaklaşık 5 bin 500 yavru flamingo dünyaya geldi. Anadolu kültüründe "allı turna" olarak anılan flamingoların Tuz Gölü ile Türkiye'deki iki üreme sahasından biri olan İzmir Kuş Cenneti'nde (Gediz Deltası), mevcut doğal kuluçka adasının dalga erozyonuyla erimesi nedeniyle 2012 yılında oluşturulan yapay kuluçka adasında, bu yıl yapılan yenileme çalışması olumlu sonuçlarını verdi. Flamingoların yuva yaparken zorluk yaşamaması için şubat ayında sert cisimlerden temizlenip toprağın bellenmesi suretiyle yenilenen Gediz Deltası, bu yılki üreme mevsiminde 7 bin flamingoya ev sahipliği yaptı. Gediz Deltası Sulak Alanı Yönetim Planı çerçevesinde yaptırılan ve 6 bin 440 metrekarelik büyüklüğüyle dünyanın en büyük yapay kuluçka sahası olan adaya mayıs ayı ortalarından itibaren gelen flamingolar, 30-32 günlük kuluçka süresinin ardından yavrularına kavuştu. Yaklaşık 5 bin 500 yavrunun dünyaya geldiği adada, ilk günlerini tüm koloninin koruması altında anne ve baba flamingolar tarafından beslenerek geçiren yavrular, palazlanmalarının ardından kolonideki erişkin bireylerle, bağımsız hareket öncesinde "kreş" olarak adlandırılan gruplarını oluşturdu.

"BAŞARI ELDE ETTİK"
'Kreşte', erişkinlerin aralarında suda gezinen ve yavaş yavaş kendi kendine beslenen yavrular, bir yandan da rüzgara karşı kanat açarak uçma eğitimi yapıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü İzmir Şube Müdürü Hayati Binboğa, İzmir Kuş Cenneti'nde, bakanlıklarının alanın geliştirilmesi konusunda, hazırlanan yönetim planı çerçevesinde yaptığı çalışmaların, flamingoların üremesine önemli katkı sağladığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yavru flamingolar kreşte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN