Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ciğerimiz yanıyor belediye sorumlu'

16 yaşındaki Ümit, İzmir'in göbeğinde, iki saat yağan yağmurun yol açtığı selde boğuldu. Mahalle sakinleri, "Yıllardır aynı çileyi çekiyoruz, sesimizi duyan yok" diye isyan etti

İzmir'de önceki gün sel suyuna kapılarak hayatını kaybeden 16 yaşındaki Ümit Özkan cenazesi toprağa verildi. Talihsiz gencin ailesi ile mahalle sakinleri, uyarılara rağmen mahallelerindeki altyapı eksikliğini gidermeyen belediyeye tepki gösterdi. Abla Emine Özkan, "8 yıldır, ölen babama ağlıyordum. Şimdi de kardeşime ağlayacağım" derken gözyaşı döktü. Ailenin, baba Nedat Özkan'ın vefatının ardından 8 yıl önce İstanbul'dan İzmir'e taşındığı öğrenildi. Özkan'ın cenazesi cuma vakti Gültepe Sinan Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Buca Gökdere Mezarlığı'nda toprağa verildi. İlk bulgulara göre gencin ölüm sebebi suda boğulma olarak belirlendi. Ayakta durmakta zorlanan anne Birgül Özkan, "Benim ciğerim parçalandı. Belediyenin de ciğeri parçalansın. Çocuğum su gibi gitti, beni yaktılar" dedi. Dayı Birol Kasapoğlu (46) ise "Aziz Kocaoğlu'na sesleniyorum. Yeğenim belediyenin yüzünden öldü. Mahallemizle ilgilenen yok" dedi. Boğaziçi Mahallesi Muhtarı Yaşar Çavdan, "Yağmur suyu kanal projesi 112 numaralı evin önüne kadar yapılmıştı. Biz İZSU'ya dilekçe vererek bu projenin 194 numaralı eve kadar uzatılmasını istemiştik. Boğulma olayı da 170 numaralı evin önünde yaşandı" diye konuştu. Boğaziçi'nde 23 yıldır lastik tamirciliği yaptığını söyleyen İsmail Geyik, "Her yağmurda burada sel oluyor. Belediye bugüne kadar hiçbir şey yapmadı. Bir kişi kurban verdik. Bundan sonra yapılır mı bilemem" dedi. Hurdacı Hasan Özçakal (54), "Şiddetli yağmurda yolda sanki dere varmış gibi su akıntısı oluyor. Belediye tüm uyarılarımıza, ikazlarımıza rağmen hiçbir önlem almadı " dedi.

'BİZİMLE İLGİLENEN YOK'
2 çocuk annesi 50 yaşındaki Ümmühan Altınkaya, "Her yağmurda evlerimiz su basıyor. Perişan oluyoruz. Bizle ilgilenen yok" diye konuştu. Nirgül Gömlekçi, "53 senedir Boğaziçi'ndeyim. Hiçbir şey değişmedi. 1 saatlik yağmurda neler olduğunu hepimiz gördük" diye konuştu.

'SİZ İNMEYİN' DEMİŞ
Boğaziçi Caddesi'nde Ümit Özcan'ın kaybettiği selden kurtulan Ercan Sever, kendisinin otomobilinden indiğini, oğlu Berkay ve Ümit'e "çok yağmur yağıyor sakın aşağı inmeyin" dediğini söyledi. Sever, oğlunun 300 metre sürüklendiğini ve kurtulduğunu ama komşularının oğlu Ümit'in boğularak öldüğünü, bu nedenle büyük acı yaşadığını ifade etti.

PLANSIZ YERLE
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, geçmiş yıllarda dere yataklarına inşa edilen plansız yerleşim yerlerindeki altyapı eksikliklerinin bu tür büyük felaketlere sebep olmaya devam ettiğini söyledi. Pekdaş, Türkiye'nin pek çok yerinde ciddi göç dalgalarıyla plansız, altyapıları olmayan şehirler yaratıldığını söyledi.

"15 YILDIR CHP VAR"
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın altyapı yetersizliği eleştirisine karşılık AK Parti Grup Başkanvekili Ömür Şanlı, "Bu kent 15 yıldır CHP idaresinde. Önlemini almazsak bu gencin ailesinin elleri hepimizin, sizin yakanızda olur. Başınızı yastığa koyduğunuzda rahat uyuyacak mısınız?" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ciğerimiz yanıyor belediye sorumlu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN