Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki kulüp de yan çizdi

İzmir'e yapılacak statlar için daha önce olur veren Karşıyaka ve Göztepe, şimdi yan çizdi. KSK Başkanı Fatih Diniz, "Yalı'ya da Örnekköy'e de stat istiyoruz" diyerek ortada kaldı. Göztepe Başkanı Mehmet Sepil ise, "Stat başka bir yere yapılmalı. Arayış içindeyiz" dedi

Giriş Tarihi: 11.8.2014
İzmir'de statlar konusundaki tartışmalar sürüyor. Hükümetin tarafından Karşıyaka'da Yalı'ya, Göztepe'de ise Gürsel Aksel Tesisleri'ne yapılacak statların ihalesi gerçekleştirilmişti. Karşıyaka Yalı Stadı'nın yer teslimi bile yapılırken, iki stadın iptali için Şehir Plancıları Odası dava açtı. Daha önce stat projelerine onay veren Karşıyaka ve Göztepe, bu kez yan çizdi.

YÖNETİMLER DEĞİŞTİ

Bir süre önce İzmir'den giden heyetin Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı toplantıda, İzmir'de Karşıyaka ve Göztepe'ye 15'er bin kişilik iki stat yapılması karara bağlanmıştı. Bu karara dönemin Karşıyaka Başkanı Cihan Büyükoral ve Göztepe Başkanı Hüseyin Altınbaş da, 'Tamam' demişti. Ancak yönetimler değişti, İzmir için büyük önem taşıyan iki stat projesi de sekteye uğradı. Karşıyaka Başkanı Fatih Diniz, "Burada devletin bir yeri var. Devlet bu yerine stat yapmak istiyor. Birileri de yaptırmak istemiyor. Karşıyaka Kulübü'nün tasarrufu hakkı yok. Karşıyaka Kulübü stat ile ilgili taraf olamaz. Karşıyaka Kulübü'nün şu anda kullanmakta olduğu yere bir stadyum yapılmak isteniyor. Bunu yapacak olan Karşıyaka Spor Kulübü'nün kendisi değil. Dolayısıyla devlet buna karar verdiyse yapacak. Birileri yaptırmayacaksa yaptırmayacak. Bunu hep beraber göreceğiz. Kimin yaptırıp kimin yaptırmayacağını göreceğiz" dedi.

"SONUÇLARINI GÖRECEĞİZ"
'Yalı'ya stat yapılmasını istiyor musunuz?' sorusuna şöyle yanıtlayan Diniz, "Böyle bir tercihimiz yok. İstiyor musunuz? İstemiyorsunuz? Ben stat istiyorum. İki tane stat istiyorum. Biri Karşıyaka'ya diğeri Örnekköy'ye. Her ikisi de yapılsın" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ'ın, "Kulüplere de bir şey söylemek istiyorum. Bir tahrikle geçen sene gündemde olmadığı halde 'Alsancak Stadı yıkılacak' diye yaygara çıkartılıp, yürüyen kulüplerimiz vardı. Şimdi stat yapalım diyoruz birileri engelliyor. Kulüplerden bir ses çıkmaması da manidar. Çünkü bunu kulüpler istedi" şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Diniz, şöyle konuştu: "Hukukçu değilim. Şehir Plancıları Odası dava açtıysa dava devam eder. Sonuçlanırsa hep beraber göreceğiz. Bizi kulüp olarak hiç ilgilendirmiyor. Karşıyaka Kulübü'nün şu anda stattan daha önemli işleri var. Sezona başlayacak. 15'inde sahaya çıkacak. Ligler başlayacak. Transferler hala devam ediyor. Kişisel olarak buraya çok vakit ayıracak halim yok. Madem yapılmak isteniyor, iki yere birden yapılsın. Kim yapmak istiyorsa yapsın. Bu konu biraz fazla kaşınıyor. Maalesef ki Türkiye'de hiçbir şehirde yapılacak statlarla ilgili bu kadar polemik konusu olmadı. Türkiye'de ligde takımı olmayan şehirlere stadyumlar yapıldı. Hiç tartışma olmadı. Bu hadise buraya geldiğinde fazla polemik konusu oldu. Kulüpler taraf olamaz. Kulüpleri sürekli hep bir şeylerin içine çekmeye çalışıyor. Kulüpler siyasi arena gibi değil. Kulüplerin siyasi işlerle hiçbir işi olmaz. Kulüpler sadece kendi işlerine bakarlar. Özetle Yalı'ya ve Örnekköy'e iki stat birden yapılsın istiyorum."

"PEK ÇOK ENGEL VAR"
Göztepe Başkanı Mehmet Sepil de Gürsel Aksel Tesisleri'nin yerine yapılacak ve Göztepe'ye bırakılacak stat için olumlu yaklaşmadı. Sepil, "Stadyumun yapılacağı yer bizim itirazımızdan daha önce, başka çevre koşulları nedeniyle uygun bulunmadı. Gürsel Aksel Tesisleri'nin bulunduğu yere bir stadyum inşaatının başlaması bugün için pek mümkün görünmüyor. Çünkü o arsa için inşaat ruhtasının alınmasına geciktirecek pek çok engel var. Bu engellerin ortadan kalkması da yılları bulacak ciddi bir zaman kaybına neden olacaktır. Kaldı ki burada yapılacak bir inşaat hem trafiiğin akışını hem de bölgede yaşayanların yaşam konforunu uzun süre olumsuz etkileyecek ve hoş karşılanmayacaktır. Üstelik Gürsel Aksel Tesislerimiz, Göztepemiz için ailelerin çocuklarını spor yapmak için emanet ettiği bir okuldur. Bu okul olma özelliğini de muhafaza etmelidir. Yeni stadyumun nereye yapılacağı konusu şu anda konunun tüm paydaşları tarafından araştırılıyor ve bu konu çok kısa süre içinde bir sonuca ulaşacaktır. 25-30 bin kişilik stat istiyoruz" yorumunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki kulüp de yan çizdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN