Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsizlik sorunu İZÜ'de aşılacak

Gençlerin bilişim teknolojilerindeki becerilerini geliştirerek istihdam sorununu aşmayı amaçlayan "Generation 0101" projesinin Türkiye ayağını, İzmir Üniversitesi üstlenecek

Giriş Tarihi: 14.8.2014
Hırvatistan'da bulunan Rijeka Teknik Kültür Merkezi koordinatörlüğünde, aralarında Litvanya, Letonya, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Hırvatistan'ın da bulunduğu 6 ülkeden 7 kuruluşun ortaklığıyla sürdürülecek 275 bin euro bütçeli "Generation 0101" projesinin Türkiye ortağı olarak İzmir Üniversitesi seçildi. Erasmus, Ana Eylem 2 Gençlik Alanında Stratejik Ortalıklar programına kabul edilen, geliştirilecek 7 eğitim modülü ile iş dünyasının ihtiyaçlarını göz önüne alarak, gençlerin bilişim teknolojilerindeki becerilerini artırıp istihdam sorununu aşmayı amaçlayan proje için İzmir Üniversitesi, bir mobil araçlar için uygulama geliştirme eğitimini hazırlayacak. Farklı ülkelerden üniversitelerin akademisyen ve öğrencilerinin ortak çalışmaları, yerel, bölgesel ve ulusal deneyim paylaşımları ile gençlerin işsizlik sorununa Avrupa çapında bir çözüm üretmeyi hedefleyen proje için ilk etapta her bir ortağın 5 katılımcısı ile toplam 35 eğitmen eğitilecek. Web sayfası üzerinden tüm aktivite, konferans ve çalışmaların paylaşılacağı projede, her ortaktan 16-25 yaş arası en az 35 genç olmak üzere toplam 245 genç, yeni bilişim teknolojileri yetenekleri edinmek üzere eğitim alacak.

İLK TOPLANTI KASIM'DA
İzmir Üniversitesi Bilişim Kulübünden Kutay İnceler ile Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü öğrencisi Haris Alikadic'in yoğun çalışmaları sonucu ortak olunan proje, İzmir Üniversitesi Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi Proje ve Destek Grubu Başkanı Handan Kılıçaslan'ın desteği ve Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emrah Orhun'un yürütücülüğünde sürdürülecek. İki yıl süreli projenin ilk toplantısı, Kasım ayında İzmir Üniversitesi'nde yapılacak. Generation 0101 için diğer ülkeler e-gazetecilik, web tasarım, video, web radyosu, kolay kodlama gibi modüller geliştirecek. Projenin Türkiye ayağının yürütücüsü olan Prof. Dr. Emrah Orhun, "Proje ile gençlere bilgi ve iletişim teknolojileri becerileri kazandırarak gençlerin işsizlik sorunun azaltmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsizlik sorunu İZÜ'de aşılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN