Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalıcı dövmelerden kurtulmak mümkün

Giriş Tarihi: 20.8.2014

Dövme silme uygulamaları hakkında bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Kocabaş, "Laserle sildirme işlemi, kişinin kişilik özelliğine göre değerlendirilmelidir" dedi

İnsanlar kendileri için o an özel olan şeyleri, daha fazla benimsemek amacıyla değişik şekil ve yazıları kalıcı dövme olarak vücudun herhangi bir yerine yaptırmaktadırlar. Fakat bir süre sonra dövmenin kişiyi rahatsız etmeye başlaması ile birlikte sildirmek için değişik çareler aranmaktadır. Lazerlerin tıpta kullanılmaya başlanması ile birlikte, dövme silmek amacı ile lazer uygulamalarına başlanmıştır. Özel Derim Dermatoloji Dal Merkezi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Engin Kocabaş, dövme silme uygulamaları hakkında bilgi verdi. Dr. Kocabaş, dövme silme işlemi için kullanılan lazer ışınlarının derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve deri altı dokudaki dövmeye rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılmasını sağladıklarını söyledi. Yapılan her dövme silme işleminin farklı sonuç vermesi sebebiyle ve riskleri en aza indirmek için dövme silme işlemi kişiye göre değerlendirilmelidir. Ten rengi, cilt özellikleri, dövmenin rengi ve bulunduğu vücut bölgesi önemli kişisel özelliklerdir. Siyah renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebildiği için bu renk dövmelerin silinmesi daha kolay olabilmektedir. Koyu renkler de siyah renk gibi, lazer tedavisine cevap verdiğinden kolay sonuç alınırken, sarı, yeşil vs. renkler daha spesifik ışık dalga boyu emebildiğinden daha zor ve daha uzun sürede tedavi edilebilirler.

LOKAL ANESTEZİ FAYDALI
Özel Derim Dermatoloji Dal Merkezi'nde Dermatoloji Uzmanı Dr. Engin Kocabaş, dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek duyulmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken lokal anestezi yapılmasının faydalı olacağını belirtti, "Uygulama yapılan bölgede hafif kızarıklık ve şişme olabilir. Kısa süre içerisinde şişlik ve üzerindeki hafif kabuklanma ortadan kalkar. Ortalama 5-10 seans uygulama yapılmakta ve uygulama araları 4-6 hafta arasında olmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalıcı dövmelerden kurtulmak mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN