Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MR uyumlu kalp pili ile yaşama yeniden tutundu

İngiltere'de yaşayan Sema Avcı'ya, Akut Kalp Damar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Serdar Biçeroğlu tarafından MR uyumlu kalp pili takıldı. Avcı, kalp pili olmasına rağmen gerekli görüldüğünde MR çekilebilecek

Giriş Tarihi: 20.8.2014
İngiltere'de yaşayan 41 yaşındaki Sema Avcı'da doğuştan kalp rahatsızlığı vardı. Ancak kendisi bu rahatsızlığını 13 yıl önce öğreniyor. Kalp kası ile ilgili adele hastalığı olan Avcı, İngiltere'de gittiği birkaç hastanede son derece riskli olduğu için operasyonu gerçekleşmedi. Senelik izni için geldiği İzmir'de bayılınca bir kamu hastanesine başvurdu. Burada ilk müdahale yapıldıktan sonra Özel Akut Kalp Damar Hastanesi'ne sevk edilen hastaya Dr. Serdar Biçeroğlu müdahale etti. Dr. Serdar Biçeroğlu, Sema Avcı'da kalp pili takılması gereken, kalp kası ile ilgili adele hastalığı mevcut olduğunu belirtti; bu adele hastalığının zaman zaman kalpte ani durmalar, bayılmalar ve ölümle sonuçlanabilecek tehlikeli durumlara sebep olabildiğini kaydetti.

EGE'DE İLK GERÇEKLEŞTİ

Dr. Biçeroğlu, "Hastamız daha önce bayılma yaşamış, bir kamu hastanesinde kalp hızlanması ve durması gerçekleşmiş. Hastaya canlandırma işlemi yapılmış ve daha sonra bize sevk edildi. Biz hastayı bir süre izledikten sonra kalp hastalığına dair tanıyı ortaya koyduk. Hastamıza MR uyumlu kalp pili implantasyonu yapıldı. Bu Ege Bölgesi'nde ilk, Türkiye'de ikinci vaka. Çünkü MR uyumlu kalp pili bulmak, takmak yeni yapılan son derece riskli bir operasyon. Hastamız bundan sonraki yaşamında beyinle ve omurilikle ilgili herhangi bir rahatsızlığı olursa hiç tereddüt etmeden MR çekilebilecek ve tedavisini yapabilecek. Hastamız için önemli ve koruyucu bir pili oldu. Hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettiğimiz için çok mutluyuz" dedi.

"YENİDEN DOĞDUM"
Hastalığının doğuştan geldiğini ancak kendisinin bunu son 10 yıldır bildiğini belirten Sema Avcı, "Daha önce İngiltere'deki hastanelerde muayene oldum. Kalp pili takılması gerektiğini söylediler. Ancak ilaç tedavisinin cevap vermesinden dolayı bu işlemi ertelediler. İngiltere'de planlanan işlem Türkiye'de Özel Akut Kalp Damar Hastanesi'nde gerçekleşmiş oldu. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Başta Dr. Serdar Biçeroğlu olmak üzere tüm sağlık personeline teşekkür ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MR uyumlu kalp pili ile yaşama yeniden tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN