Çöp tesisine onay

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka Yamanlar'da kurmak istediği, büyük tartışmalara neden olan bertaraf tesisinin yeri için Valilik onay verdi. Şimdi gözler ÇED raporuna çevrildi

Giriş Tarihi: 14.9.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka'da kurmak istediği katı atık bertaraf tesisi ile önemli bir onay geldi. Yerel seçimlerden önce Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cevat Durak ve AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli başta olmak üzere birçok kişinin karşı çıktığı Karşıyaka Yamanlar'da yapılacak tesis için Valilik belirlenen yeri uygun buldu. Her ay periyodik olarak toplanan İzmir Valiliği Mahalli Çevre Kurulu, Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili yazısındaki yeri inceledi. Verilen ön olurları dikkate alan çevre kurulu Karşıyaka Yamanlar'ın uygun olduğuna karar verdi. Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler başkanlığında İzmir Çevre Şehircilik Müdürlüğü'nde bir araya gelen kurul üyeleri kentte tartışmalara neden olan çöp tesisinin yerini inceledi. Kararda, "İlimiz metropol alan sınırları içerisinde katı atık sorununun entegre bir sistemle çözümü için Karşıyaka Yamanlar'da kurulması planlanan "'Kuzey Bölgesi Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi' görüşülerek değerlendirilmiş olup projeye ait yer seçiminin uygun olduğuna oy birliği ile karar verilmiştir" denildi. Karşıyaka'da katı atık bertaraf tesisinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinden önceki son işlem de yapılmış oldu. Bundan sonra ÇED süreci başlatılacak ve karar kısa zamanda olur alacak. Belediye ÇED olumlu kararının ardından inşaat ve tesisin ihalesine çıkacak.

KİMLER İMZA ATTI?
Öte yandan Mahalli Çevre Kurulu'nda alınan kararın altında başta Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler olmak üzere Çevre Şehircilik İl Müdür Vekili A. Murat Tendar, Atık Yönetimi Daire Başkanı Sibel Çoban, İl Jandarma Komutanlığı adına Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehyar Ceylan, İl Emniyet Müdürlüğü adına Neslihan Kayman, Defterdarlık adına Hilal Öngel, Milli Eğitim Müdürlüğü adına Ersan Eroğlu, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü adına Canan Kaynak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü adına Ali Kuyucak, İl Müftülüğü adına Ziya Dal, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü adına Kamuran Gözpınar, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü adına Göksel Geçgel, İzmir Ticaret Odası Başkanlığı adına Hande Uzunoğlu, İl Kültür Turizm Müdürlüğü adına Navatan Ünal, EBSO Başkanlığı adına Erdoğan Çiçekçi, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü adına Dilek Çolak, Sahil Güvenlik Ege Deniz Komutanlığı adına Arzu Kumova İşkol ve MTA Bölge Müdürlüğü adına Ali Baykul imza attı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöp tesisine onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN