Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın ilk çocuk üniversitesi

Uluslararası 3-6 Yaş Çocuk Üniversitesi Kampüsü’nün ilki Gündogdu Koleji tarafindan Eylül 2012'de Adana’da kapılarını açacak. Projenin hedefi 10 yıl içinde dünyanın büyük kentlerinde global bir Türk markası olarak, Uluslararası Çocuk Üniversitesi Kampüsleri kurup, küçük yaş grubu çocukların tüm eğitim ihtiyaçlarını dünya standartlarında sağlamak.

Giriş Tarihi: 29.2.2012 21:14 Güncelleme Tarihi: 1.3.2012 01:41
Okulculuk alanında çeyrek asırlık tecrübe sahibi Adana Gündoğdu Koleji (AGK) çığır açacak bir projeye daha imza atıyor. Gündoğdu, Avrupa'nın ünlü ön okul eğitim kurumu Earyl Years işbirliğiyle Dünya'daki ilk Uluslararası 3-6 yaş Çocuk Üniversitesi Kampüsü'nü Adana'da kuruyor. Kayıtların bahar 2012'nin aylarında kabul edilmeye başlanacağı, 300 kapasiteli Çocuk Üniversitesi için şimdiden 650 ön kayıt yapıldı.

DÜNYA DEVİ EARLY YEARS "GÜNDOĞDU" DEDİ
Uluslararası Çocuk Üniversitesi, 1,147 üye eğitim kurumuyla, İngiltere ve K. İrlanda'da 5,170 eğitim çalışanına doğrudan iş imkanı sağlayan ve kendisine bağlı bulunan eğitim kurumları aracılığıyla 28 bin ön okul öğrencisinin hayatında fark yaratan, 13 ülkeye ön okul gelişimi alanında yol göstericilik yapan Early Years işbirliğiyle hayata geçmeye hazırlanıyor. Early Years CEO'su Siobhan Fitzpartrick, "Ekim 2011'de Sayın Gökhan Gündoğdu'nun K. İrlanda'da bize anlatmış olduğu Uluslararası Çocuk Üniversitesi eğitim modelini görünce çok etkilendik. Çünkü dünyada bugüne kadar böyle bir modelin oluşturulamadığını fark ettik ve gelecek 10 yılı değiştirecek bu projede bizde mutlaka yer alarak, 47 yıllık küçük yaş çocukların eğitimi konusundaki deneyimimiz ile projeye stratejik destek vermek istedik" dedi.

HERKESİN GURUR DUYACAĞI BİR PROJE
Adana Gündoğdu Koleji CEO'su Gökhan Gündoğdu, çeyrek asırlık okulculuk tecrübelerine rağmen ilk günkü gibi heyecanlı ve gururlu olduklarını belirterek, "Dünyada önokul konusunda yaptığımız araştırmalar sonunda 0-6 yaş çocuklara günümüz dünyası çocuğunun ve modern ailenin ihtiyacını tam anlamıyla karşılayan bir eğitim modeline rastlamadık. Biz de çeyrek asırlık okulculuk tecrübemizi, vizyonumuzu, dünyaca ünlü eğitim uzmanlarının da desteğini alarak Uluslararası Çocuk Üniversitesi projesini geliştirdik. Bu proje küçük yaş grubu çocukların eğitimi konusunda dünyada çığır açacak. Türkiye'de doğup, tüm dünyada ışıl ışıl parlayacak" açıklamasını yaptı.

EARLY YEARS ANLAŞMASI NELERİ KAPSIYOR?
Avrupa'nın en büyük küçük yas grubu eğitim uzmanı kuruluşlarından Early Years yapılan anlaşma çerçevesinde, Uluslararası 3-6 Yaş Çocuk Üniversitesi projesine eğitim programlarının ve müfredatının geliştirilmesi, öğretmenlerin, yöneticilerin, ailelerin dünyaca ünlü Early Years eğitim uzmanları aracılığıyla eğitilmesi, güvenlik, sağlık, prosedürleri gibi tüm işleyiş prosedürlerinin geliştirilmesinde ve yerel kültüre adapte edilmesinde, İngiltere'den gelecek İngilizce ve okul öncesi öğretmenlerini sağlamada, 47 yıllık tecrübesiyle stratejik destek verecek. Her yıl 2 defa yapacağı yol gösterici denetimlerle dünya standardında, kaliteli bir şekilde eğitimin devam etmesini sağlayacak.

TÜRKİYE'DE 6 MİLYON ÇOCUĞUN İHTİYACI
Gökhan Gündoğdu "Dünyada on milyonlarca, Türkiye'de ise 6 milyona yakın küçük yaş grubu çocuk, dünya standardında, kaliteli eğitime ihtiyaç duymaktadır. Uluslararası Çocuk Üniversitesi modeli bu ihtiyac duyulan kaliteli egitimi ulaşılabilir bir bütçeyle sağlamayı temel vizyon olarak kabul etmiştir. Sadece Adana'da 50 binin üzerinde küçük yaş grubu çocuğun olduğunu düşünürsek Uluslararası Çocuk Üniversitesi'nin ilk kampüsünün 300 kişilik kapasitesinin ne kadar yetersiz kalacagini anlayabiliriz. Daha tanıtım çalışması bile olmadan yüzlerce ailenin ön kayıt yaptırmış olması böyle bir hizmetin ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunun göstergesidir. Sadece Adana'da on tane Kampus kurulmasi gerekmektedir. Hedefimiz 2012 Eylül ayından sonra bu modeli başta Türkiye olmak üzere dünyada eğitim konusuna yatırım yapmak isteyen ciddi,idealist, yetenekli, eğitim gönüllüsü girişimcilere vererek yaygınlaşmasını sağlamaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın ilk çocuk üniversitesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN