Türkiye'nin en iyi haber sitesi

McDonald's engelleri kaldıran projeyle dünyaya örnek oldu

Fiziksel Engelliler Vakfı ile McDonald's'ın 69 zihinsel engelliye istihdam sağlayan projesi Mısır'da da uygulanmaya başlandı. Vakıf, Avrupa'daki mağazalar için yeni proje üretti

Giriş Tarihi: 14.5.2009 ABONE OL
Engellilerin de iş hayatına katılmaları için projeler üreten Fiziksel Engelliler Vakfı'nın McDonald's ile uyguladığı, 69 zihinsel engelliye istihdam yaratan projesi dünyaya örnek oldu. Türkiye'den sonra Mısır'da da uygulanmaya başlayan zihinsel engelliye istihdam projesi için Avrupa ülkeleri de sırada. Türkiye McDonald's ile birlikte yeni bir proje hazırladıklarını belirten Fiziksel Engelliler Vakfı Genel Müdürü Ali Şahin, genel merkez tarafından onaylanması durumunda Avrupa'daki McDonald's restoranlarında bir veya iki zihinsel engelli personelin çalıştırılmasının zorunluluk haline geleceğini kaydetti.

HERKES MEMNUN
Şahin zihinsel engelli istihdam projesinin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: "McDonald's restoranlarını ziyaret edip, zihinsel engellilerin yapabileceği işleri belirledik. 2 ay süreyle turizm ve otelcilik eğitimleri verdik. Bunu McDonald's'ta verilen eğitimle de özdeşleştirdik. 69 kişinin istihdam edilmesini sağladık." McDonald's'ın istihdam yükümlülüğü yüzde 3 iken, engelli kontenjanını yüzde 8'ı çıkardığına dikkat çeken Şahin bunun nedenini de şöyle açıkladı: "Zihinsel engelliler öğretileni harfiyen uyguluyor. İşten kaçma, kaytarma gibi düşünceleri olmuyor."

Türkiye'nin en iyi projesi
ZİHİNSEL
Engelli İstihdamı'nın dünyadaki diğer McDonald's zincirleri için de model oluşturduğunun altını çizen Şahin "McDonald's insan kaynakları koordinatörlerinin uluslararası toplantısında Türkiye birimi bu projeyi paylaştı. Mısır da aynı projeyi başlattı" dedi. Şahin, Avrupa Bölgeler Asamblesi'nden gelen heyetin projeyi "Best practice of Turkey in Europe" (Türkiye'nin Avrupa'da en iyi yürüyen projesi) olarak nitelendirdiğini dile getirdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
McDonald's engelleri kaldıran projeyle dünyaya örnek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA