Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa ekonomisi 14 yılın en hızlı daralmasını yaşadı

Avrupa Birliği’nde ortak para kullanan 16 ülkenin dahil olduğu Euro Bölgesi yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.6 ile rekor oranda küçüldü

Giriş Tarihi: 16.5.2009 ABONE OL
Avrupa Birliği'nde (AB) ortak para birimi kullanan 16 ülkenin dahil olduğu Euro Bölgesi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.6 ile rekor oranda küçüldü. Ekonomi, verilerin izlendiği 1995'te bu yana en hızlı düşüşü yaşadı. Resmi istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, 2008'in aynı dönemine göre ilk çeyrekte 27 üyeli AB ekonomisindeki küçülme oranı da yüzde 4.4'ü buldu. Euro Bölgesi'ndeki daralma 2008'in son çeyreğine göre ise yüzde 2.5 oldu. İlk çeyrekte AB içinde en sert küçülen ülkeler yüzde 18.6 ile Letonya, yüzde 15.6 ile Estonya ve yüzde 10.9'la Litvanya oldu. Küresel krizden en olumsuz Doğu Avrupa ülkeleri etkilenirken, Kıbrıs Rum Kesimi yüzde 1.6 ile de olsa büyümeyi başaran tek birlik üyesi oldu.

ENFLASYON DEĞİŞMEDİ
Yılın ilk çeyreğinde AB'nin büyük ekonomilerinden Almanya yüzde 6.9, İtalya yüzde 5.9, İngiltere yüzde 4.1, Fransa yüzde 3.2 ve İspanya yüzde 2.9 küçüldü. Bu arada Eurostat, Nisan ayında enflasyon oranının Euro Bölgesi'nde değişmeyerek yüzde 0.6'da kalırken, AB'de yüzde 1.2'ye indiğini duyurdu. AB'de enflasyon Mart ayında yüzde 1.3 seviyesindeydi.

Duvarların yıkılmasından bu yana en kötü daralma
FEDERAL İstatistik Ofisinin açıkladığı verilere göre, 2008 yılının son çeyreğine göre Almanya ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.8 küçüldü. Böylece, ülke 1990 yılında iki Almanya'nın birleşmesinden bu yana elde edilen en kötü performansı kaydetti. İlk çeyrekte yaşanan daralmayla birlikte gayri safi yurtiçi hasıla 4 çeyrektir üst üste küçülme yaşamış oldu. Alman ekonomisi, 2008'ın son çeyreğinde yüzde 2.1, 3. çeyreğinde yüzde 0.5 ve 2. çeyreğinde ise yüzde 0.5 daraldı. Geçen ay bu yıla ilişkin ekonomik beklentilerini revize eden hükümet, 2009 yılında yüzde 6 daralma bekliyor. Gelecek yıl içinse gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 0.5 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Petrol düştü, Rusya dörtte bir eridi
RUS ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 23.2 daraldı. Rusya'nın ekonomik üretimi ise bir yıl önceyle karşılaştırıldığında yüzde 9.5 düştü. Rus hükümeti, bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın sadece yüzde 2.2 küçüleceğini tahmin etmişti. Artan petrol fiyatlarının desteğiyle sekiz yıl boyunca ortalama yüzde 7 büyüyen Rus ekonomisi, ihracatının en önemli kalemi olan petrolün fiyatının düşmesi, yatırımcıların Rusya'dan milyarlarca doları çekmesi ve sanayi üretiminin azalmasıyla gerilemeye başladı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa ekonomisi 14 yılın en hızlı daralmasını yaşadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA