Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar hem örgülerini ördü hem girişimcilik dersini dinledi

1. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi'nden kadınlara 300 milyon euroluk kredi müjdesi çıktı. 300 girişimcinin katıldığı zirvede bazı kadınlar hem örgülerini ördü hem de girişimcilik derslerini dinledi

Giriş Tarihi: 5.6.2009 ABONE OL
Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi'ne kadınlara kredi müjdesi ve bazı kadınların zirve sırasında örgü örmesi damgasını vurdu. İstanbul'daki zirvede konuşan KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç, Türkiye'de kadın girişimcileri desteklemek için ABD ile ortak 10 milyon dolarlık fon oluşturmak için çalıştıklarını açıkladı. Onanç " Bir yıl içinde oluşturacağımız bu fon kadın girişimci ve siyasetçilerin eğitilmesi, cesaretlendirilmesi ve ilişki ağı için kullanılacak" dedi. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Tolga Egemen de uluslararası kredi kuruluşlarından kadın girişimcilere ve KOBİ'lere destek için yaklaşık 300 milyon euroluk kredi alacaklarını söyledi. İki gün sürecek olan zirvenin ilk gününe ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Kadın Konularından Sorumlu Büyükelçi Melanne Verveer, Dünya Bankası Başekonomisti Sarosh Satar, Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürü Michael Leigh'in yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selam Aliye Kavaf, Galya Frayman Molinas, Nafiz Karadere ve Aynur Bektaş katıldı.

"BİZ OLMADAN TABLO EKSİK"
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, KAGİ- DER zirvesine video konferans ile katıldı. Türkiye'de kadın haklarının uzun tarihe sahip olduğunu dile getiren Clinton "İstanbul'da sizinle 'katılın, çoğalın, fark yaratın' mottosunu hayata geçirmek lazım. Kadınlar bir araya gelirse önünde hiçbir engel kalmaz" dedi. Dünyanın büyük zorluklarla karşı karşıya olduğuna da değinen Clinton "Tüm enerjimizi bir araya getirmeliyiz. Bu tablodan kadınlar çıkarılırsa tablo eksik kalacaktır" dedi.

ÇUBUKÇU: AYRIMCILIKLA MÜCADELE EDECEĞİZ
ZİRVEDE "Kadın Liderler Dünyayı Nasıl Değiştirebilir?" konulu oturumda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye'deki kadın girişimciliğinin önündeki en büyük engelin, eğitim olduğunu belirtti. Çubukçu "Cinsiyet ayrımcılığını ifade eden, bu ayrımcılığın yeniden üretildiği bütün alanlarda mücadele vermemiz gerekiyor" diye konuştu. Çubukçu, yükseköğrenim gören kadınların daha az şiddete uğradığını kaydetti.

'KADIN ÇALIŞAN SAYISI ARTIRILMALI'
Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Genel Müdür Michael Leigh de krizin etkilerini azaltmak için beraber çalışmanın önemine değindi. Türkiye'nin aday ülke olarak büyük miktarda finansal yardım aldığına dikkat çeken Leigh "Üye olmayan ülkeler arasında en büyük desteği alan ülke Türkiye. Amacımız Türkiye'yi reform sürecinde desteklemek, rekabetçilik gücünü artırmak" dedi. Leigh, Türkiye'de kadın yönetici ve çalışan kadın sayısının artırılmasının hayati olduğunu ifade etti.

'MİKROKREDİ UYGULAMASI YAYGINLAŞTIRILACAK'
DEVLET Bakanı Selma Aliye Kavaf, dünyanın bir yarısını oluşturan kadınların, diğer yarısını girişimcilik konusunda adeta zorladığını belirtti. Kavaf, faizi KOSGEB tarafından karşılanan Kredi Programı'nda, kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapılarak 30 bin liraya kadar krediden yararlanma olanağı sunulduğunu hatırlattı. Bakan Kavaf "Öte yandan, kadın yoksulluğu ile mücadele için İl Özel İdaresi kaynaklarından mikrokredi uygulamaları başlatılmıştır. Van ve Mersin gibi illerimizdeki uygulamanın yaygınlaştırılması için çalışmalar sürüyor" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar hem örgülerini ördü hem girişimcilik dersini dinledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA