Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Siyasi sonucu olacaksa IMF değil biz karar veririz'

Başbakan Erdoğan, IMF ile görüşmelerin sürdüğünü belirterek, "IMF ile kesilip atılan bir şey yok" dedi. Erdoğan, siyasi önerilere olumlu bakmayacaklarını da ifade edip, "Ekonomi konuşmalıyız" çıkışı yaptı

Giriş Tarihi: 5.6.2009 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF'nin siyasi alana müdahale etmesini "siyasi sonuçları olacaksa buna biz karar veririz" diyerek eleştirdi ve "Biz IMF ile ekonomi para konuşmalıyız" dedi. Erdoğan, teşvik paketinin açıklanmasından sonra gelen soruları yanıtladı. Paketlerin orta vadede canlılık getireceğinin açık olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, bu konunun likiditeyi hareketlendireceğini, oluşturulmuş olumsuz havayı bozacağını, girişimcilerin devleti yanında bulduğunu kaydetti. Teşvikler için maliyeti ne olursa olsun karşılayacaklarını vurgulayan Erdoğan, ABD, İspanya gibi ülkelerdeki yüksek işsizlik oranlarına işaret ederek, "Türkiye'de de yüzde 15'in üzerine çıktı. İnanıyorum ki aldığımız bu tedbirlerle yerinde tutup ondan sonra da aşağıya çekmeye başlayacağız" dedi. En çok merak edilen konu ise IMF idi. IMF ile görüşmelerin 13-14 aydır sürdüğünü, sıkıntı olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, IMF'nin her gün farklı tekliflerle gelmesini eleştirdi. "Tekliflerine karşı teklif sunduk ancak tekrar belirteyim; biz ülke menfaatini zedeleyecek hiçbir anlaşmaya evet demeyiz" diyen Başbakan, IMF'nin her gün başka tekliflerle gelmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

IMF İLE AYAKTA KALMADIK

Erdoğan, IMF'nin siyasi alana müdahale etmesinden ise rahatsız olduğunu ise şu sözlerle açıkladı: "IMF siyasi noktada bir öneri yaparsa buna hiç olumlu bakmayız. Dünya Bankası gelse bu düşünülür ama IMF ile olmaz. Biz IMF ile ekonomi ve para konuşmalıyız. Siyasi sonuçları olacaksa buna kararı biz veririz. Ay sonuna kadar görüş alışverişi yapılacak. Kesilip atılmış bir şey söz konusu değil." Piyasa oyuncularının Türkiye'nin IMF ile ayakta durmadığını gördüğünü belirten Başbakan Erdoğan "Tüm oyuncular böyle istiyor diye bir hava estirilmesini yanlış buluyorum" diye konuştu.

'ÖTV-KDV indirimi devam etmeyecek sektörler var'
"BAZI
sektörlerde çok ciddi sıçrama oldu. Stok eritip yeni sipariş alanlar var. Otomotivde yerli üretimde üç vardiya çalıştığını söyleyen patronlar var. Araç satışlarında bir defa yüzde 65'e yakını ithal, yüzde 35'i yerli araç. Bu geçmişte çok daha yüksekti. Henüz süre var. Sektörler tek tek inceleniyor. Bunların içinde devam kararı alınacak olanlar var, devam kararı alınmayacak olanlar var. Elektronik ve beyaz eşya ile ilgili çalışma sürüyor."

'Maliyetin ucu açık finans Fon'dan'
"ÜÇ
paketin maliyeti ucu açık. Bunlar müracaatla ilgili bir süreç. Maliyeti ne olursa olsun karşılamaya hazırız. İstihdam paketinin maliyeti ise 2 yıllık dönemde 1 milyar TL olacak. İşsizlik fonundan karşılanacak.Bu da hükümete bir rahatlık getirecek. Bozulan bütçe hassasiyeti sürecek. Dengeleri toparlayacak güçteyiz."

'Trabzon-Muş evet aynı kategoride'
"PAKETTE,
Trabzon ve Muş 4'e giriyor, doğru. Bölgesel teşvik içinde hakikaten sosyo-ekonomik gelişmişlik durumu daha iyi olanın yanı sıra kötü olan da var. Ancak, burada bir etkileşimi baz alarak bu adımı attık, Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi sıralamasını yaptık. TÜİK 2010'a kadar illerin yeni durumunu çıkaracak, bu illeri yeniden değerlendireceğiz."

'KUSURA BAKMAYIN ARKADAŞLAR VATANDAŞTA KESİNLİKLE PARA VAR'
"'KRİZ
Varsa Çare Var' kampanyasını, başından beri destekledik. Şu anda da destekliyoruz. 'Para yok ki', denildiği zaman arkadaşlar kusura bakmayın kesinlikle para var. Para yok diye bir şey yok. Biz, 2008 yılında memurlarımızın ortalama maaşını yüzde 19.7 artırdık. Para var. Göreve geldiğimizde 660 TL civarındaydı en düşük memur maaşı, şimdi bin 200 liradır. Bütün sektörler bu kampanyaya katılmak suretiyle vatandaşlarımıza çok farklı bir fırsatı hazırlıyorlar. Bu fırsattan da vatandaşımız en güzel şekilde istifade edecektir. Biz, TOKİ olarak konut yetiştiremiyoruz."

'İSTEYEN ESKİ TEŞVİKLE YOLA DEVAM EDECEK'
"ESKİ
teşvik sisteminden 2013 yılına kadar faydalananlar var. 5084 sayılı yasaya göre devam etmek istediklerini söylemeleri halinde aynen devam edebilecekler. Yeni paket kapsamına girmek isterlerse bunun da imkânı bulunuyor. O, onların hakkıdır. Ama bugünkü paket, krize has niteliktedir."

'KARTI KİMLER ALABİLİR YASASI ÇIKACAK'
"KART
kullanımıyla ilgili arkadaşlar yasal düzenleme çalışması yapıyorlar.Yasal düzenleme ile acaba kredi kartları nasıl verilecek veya kredi kartları kimler ne kadar süreyle alabilecek... Sonra da yasal düzenleme getireceğiz. Yasal düzenleme olmadan bir çalışma olabilirse onun üzerinde de çalışıyoruz."

ARKADAŞINA GÖNDER
'Siyasi sonucu olacaksa IMF değil biz karar veririz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA