Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Berlin, bekleyin vizesiz Türkler geliyor!

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği, sadece, şoför, sanatçı, bilim adamı ve sporculara Vize Muafiyet Belgesi ile 'vizesiz' seyahat hakkı tanındığını resmen açıkladı. Şartlı izin, diğer Schengen ülkelerini kapsamayacak

Giriş Tarihi: 6.6.2009 ABONE OL
Avrupa Adalet Divanı'nın Soysal davasına ilişkin olarak 19 Şubat'ta verdiği kararın ardından Almanya, Türklerin ülkeye vizesiz girişinin kapısını nihayet açtı. AB ülkesi Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği dün sürpriz bir açıklama yaparak, sadece, şoför, sanatçı, bilim adamı ve sporculara Vize Muafiyet Belgesi almaları halinde 'vizesiz' seyahat hakkı tanıdığını resmen kabul etti. Ankara, Almanya'nın açıklamasını şaşkınlıkla karşılarken, yeni bir belge getirilmesine karşı da hukuki araştırma başlatıldı.

İKİ AYI GEÇEMEYECEK
Büyükelçilikten dün yapılan yazılı açıklamada, "Türk vatandaşları, bugün (dün) itibariyle geçerli olmak üzere, Türkiye'deki ikametlerini korumak kaydıyla, belirtilen seyahat amaçları doğrultusunda iki ayı geçmeyecek şekilde Almanya'ya vizesiz giriş yapabilirler" denildi. Açıklamada iki aylık şartlı izin ilan edilirken bunun diğer Schengen ülkelerini kapsamayacağı da belirtildi. İşte vizesiz seyahat edecek 4 meslek grubu: nTürkiye'de faaliyet gösteren bir işveren adına geçici bir süre ile hizmet vermek amacıyla sınır asan kişi, yük taşımacılığında şoför olarak görev yapıyorsa veya Türkiye'den teslimatı yapılmış sistem ve makinelerin montajını, bakımını ve tamir islerini yapmakla görevli ise.
Kazanç getirici bir hizmet sunmak üzere sanatsal açıdan özel değeri olan bir sunum veya gösteri yapacak uluslararası düzeyde kabul gören ve tanınan bir sanatçı ise. nBilimsel açıdan özel değeri olan bir sunum yapacak ise.
Sportif amaçlı gösteri yapacak profesyonel sporcu ise.

Adıyla anılan davaya imza attı
Mehmet Soysal ve Halil İbrahim Savatlı adlı iki Türk TIR sürücüsünün Avrupa Adalet Divanı'na taşıdığı dava, AB ülkelerine giden TÜrkler için büyük önem taşıyor. Adalet Divanı, Şubat ayındaki kararında Türkiye'den Avrupa'ya iş amaçlı ziyaretlerde vize talep edemeyeceğine hükmetmişti. Sırada diğer ülkeler var.

Uzun süreli seyahat için vize zorunlu
AÇIKLAMADA Vize Muafiyet Belgesi için de uyarılar yer aldı : nBu Almanya'ya hizmet almak için seyahat edecek veya orada kalmak isteyenleri kapsamaz
Başka bir amaçla veya daha uzun süreli seyahat edilecekse vize alınmalıdır.
Vize muafiyeti uygulanan kişi giriş ve çıkışta bu belgeye yönelik verilerini yanında bulundurmak zorundadır.

İki Türk kamyon şoförünün zaferi
AVRUPA Adalet Divanı, Almanya'daki iki Türk kamyon şoförünün açtığı davada, Şubat ayında aldığı kararda, Türkiye'den Avrupa'ya iş amaçlı ziyaretlerde, vize talep edilemeyeceğine hükmetmişti. Adalet Divanı'nın "Soysal kararı" olarak adlandırılan kritik karara göre: AB ve Türkiye arasında 1973'te imzalanan Katma Protokol yürürlüğe girdiği tarihte hizmet sunan Türklere vize uygulamayan ülkeler, bu tarihten sonra vize isteyemez.

ARKADAŞINA GÖNDER
Berlin, bekleyin vizesiz Türkler geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA