Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haber turu...

Giriş Tarihi: 8.6.2009 ABONE OL
'Heritage Oil ile Genel Enerji bu hafta anlaşabilir'
Petrol şirketi Heritage Oil ile Çukurova grubuna ait Genel Enerji arasında sürdürülen "evlilik" müzakerelerinin bu hafta ortasında anlaşma ile sonuçlanabileceği bildirildi. The Sunday Times gazetesi, Mehmet Emin Karamehmet için "Bir Türk milyarderi, FTSE 250'de işlem gören Heritage grubunu, Iraklı Kürdistan'da en büyük oyuncu haline getirebilecek bir anlaşma çerçevesinde şirketin en büyük hissedarlarından biri olacak" diye yazdı. Görüşmelerdeki katalizörün, geçen hafta Kuzey Irak petrolünün ilk defa Ceyhan'a ulaştırılmasının sağlanmasının oluşturduğunu belirten gazete, geçen ay iki şirketin, Batı Miran alanının 4.2 milyar varil petrolü içerebileceğini açıkladığını belirterek "Heritage, tüm alanlarını geliştirmek için gerekli parası yok. Genel Enerji ise, Kuzey Irak'ta aktif şekilde petrol arayanlardan" diye yazdı.

JCR: Türkiye IMF ile anlaşma yapmalı
Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu (JCR) Türkiye Baş analisti Yoshihiko Tamura, Türkiye'nin, küresel ekonomik krizi en az zararla atlatabilmesi ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi gerçekleştirebilmesi için uluslararası güveni güçlendirecek bir IMF anlaşması yapması ve Avrupa Birliği reformlarını sürdürmesi gerektiğini söyledi. JCR'nin, Türkiye'nin, ulusal ve yabancı para cinsinden BB(-) olan kredi notunu teyit ettiklerini ve ekonomik görünümünü durağan olarak belirlediklerini hatırlatan Tamura, Türkiye ekonomisinde, mevcut küresel krizde, kredi notunu değiştirmeye yönelik bir olumsuzluk olmadığını kaydetti. Tamura, dış finansman ihtiyacının arttığı, fakat dış kaynakların yetersiz olduğu bir ortamda, IMF'nin en uygun seçim olduğunu söyledi.

Rusya, Türk plakalı araçlara bonusu kesti
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Rusya'nın tek taraflı olarak Türk plakalı araçlara uyguladığı "4 bonus belge sistemi"ni kaldırması nedeniyle taşımaların 3'ncü ülke araçları ve UBAK Belgeli Türk araçlarınca yapılabildiğini kaydetti. Çağlayan, "Taşıma pazarındaki bu sıkışıklık fiyatlara yansımakta, ihracatçılarımız yüksek miktarda navlun ücreti ödemek zorunda kalmaktadırlar" dedi. Çağlayan, Rusya'ya yönelik ihracatın yüzde 40'ının karayolu ile yapılabildiğini kaydederken 2008 yılında gerçekleştirilen toplam 38 bin 700 karayolu taşımasının 17 bin 926'sının Türk plakalı araçlarla yapıldığını bildirdi.Çağlayan, 2008 yılı itibariyle Türkiye'den Rusya'ya yönelik karayolu ile ihraç taşımalarının yüzde 46'sının Türk plakalı araçlarla gerçekleştirildiğini kaydetti. Bakan Çağlayan, 3'ncü ülkelerin payının yaklaşım yüzde 45, Rus plakalı araçların payının da yüzde 9 olduğunu bildirdi.

Banka ve inşaatta yatırımı destekleriz
Maldivler Ticaret Bakanı Mohamed Rasheed, Türkiye ile ülkesi arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, "Maldivler'de kullanılan ürünlerin yüzde 98'i yurt dışından geliyor. Türk iş adamları bunu iyi değerlendirmeli'' dedi. Rasheed, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON)'na bağlı Anadolu Girişimci İşadamları Derneği'nin (AGİD), Adana'da düzenlediği "Türkiye- Afrika Dış Ticaret Köprüsü 2'' programına katıldı. Rasheed "İki ülke arasında sadece turizm alanında 1 milyon dolarlık bir ticaret hacmi var. Bunu geliştirmek zorundayız ve istiyoruz. Başta inşaat ve bankacılık olmak üzere her sektöre kapılarımız açık" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Haber turu...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA