Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriz günlüğü

Giriş Tarihi: 10.6.2009 ABONE OL
Merkel yardım etmedi Arcandor iflasını istedi
DÜNYANIN en büyük turizm şirketlerinden biri olan Thomas Cook'un yüzde 52'sine sahip olduğu Arcandor, iflas koruma başvurusunda bulundu. Alman hükümeti, 120 adet Karstadt mağazası ile Primondo posta ile sipariş şirketi ve Quelle katolag şirketine de sahip olan Arcandor'un borç garanti verilmesi teklifini reddetmişti.Yaklaşık 600 milyon euroluk borcu için yeniden finansmana ihtiyaç duyan şirket, 650 milyon euroluk teminat arıyordu. Dünya genelinde 70 bin kişinin çalıştığı Arcandor'a hükümetin yardıma yanaşmaması çalışanlar tarafından protesto edildi.

Porsche'nin yolu Katar'a çıktı
KATAR, Alman otomobil üreticisi Volkswagen ile birleşme görüşmelerini askıya alan Porsche'ye ortak olmak istiyor. Ekonomik kriz öncesinde VW'nin çoğunluk hisselerini ele geçirmek isteyen Porsche, 9 milyar euroluk borç yükü altına girmişti. Financial Times'ın haberine göre Katar Yatırım Otoritesi, Porsche Automobil Holding SE'nin yüzde 25 hissesini almak için yaptığı görüşmelerde sona yaklaştı. Anlaşmanın bedelinin 2 milyar dolardan fazla olabileceği ve bu ay ortasında imzalanabileceği belirtildi.

Schwarzenegger ders kitaplarını kaldırıyor
KALİFORNİYA Valisi Arnold Schwarzenegger, eyaletteki devlet okullarında geleneksel ders kitaplarının kaldırılacağını açıkladı. Ağustos ayında başlayacak eğitim yılından itibaren, Kaliforniya liselerinde matematik ve fen eğitimleri, internet üzerinden erişilecek ders kitaplarından verilecek. Kaliforniya'da geçtiğimiz yıl ders kitaplarına 350 milyon dolar harcanmıştı. Vali Schwarzenegger, geçtiğimiz günlerde de 1 Mart'tan itibaren hayata geçecek sözleşmeleri fesheden ve devlet kurumlarının yeni sözleşmelere girmesini yasaklayan bir kararname imzaladı.

Oyuncakçıya tecavüz için 80 milyon $'lık dava
ALMAN oyuncak üreticisi Steiff'de çalışan Jane Collins adlı pazarlama görevlisi, şirketin Kuzey Amerika birimi başkanı Martin Frechen'i kendisine tecavüz etmekle suçladı. Collins 80 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Collins "Ayı Teddy'' ve diğer doldurulmuş hayvanlar üreticisi şirketi, şikâyetlerine rağmen Frechen'in 2004'ten bu yana süren "aşırı ve çirkin davranışlarını'' durdurmak için hiçbir şey yapmamakla itham etti.

Türkiye'de lüks tüketim için yatırım yapacak
BAHREYNLİ Investcorp, önümüzçdeki iki yıl içinde Ortadoğu'da lüks tüketim ürünleri alanında faaliyet gösteren yerel şirketlere 650 milyon dolar tutarında yatırım yapacağını açıkladı. Reuters Global Luxury zirvesinde konuşan Investcorp'a bağlı Gulf Growth Capital'in yöneticisi Azmat Tavfik, Türkiye, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinde faaliyet gösteren aile şirketleri ve özel şirketlerle görüştüklerini belirtti. Gulf Opportunity fonunun toplam büyüklüğünün 1 milyar doları bulduğu açıklandı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz günlüğü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA