Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüketicilere kredi kartı uyarısı

Merkez Bankası, kredi kartı faiz oranlarının bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları konusunda uyardı.

Giriş Tarihi: 12.6.2009 14:01 Son Güncelleme: 12.6.2009 14:03 ABONE OL
Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami faiz oranı yüzde 3,49'a, aylık azami gecikme faizi oranı ise yüzde 4,24'e düşürüldüğü anımsatılarak, "Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Temmuz tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecek" denildi.

Bankaların, diğer ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediği belirtilen açıklamada, bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacağı kaydedildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Tüketicilere kredi kartı uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA