Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 milyarlık sektöre vergi operasyonu

60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan akaryakıt sektöründe büyük miktarda ÖTV kaçağı belirleyen Maliye ekipleri, 15 ildeki TÜPRAŞ ve akaryakıt dağıtım şirketlerinde eşzamanlı inceleme başlattı. Sektör, "Rutin kontroller" dedi

Giriş Tarihi: 13.6.2009 ABONE OL
Akaryakıt sektöründe sular durulmuyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK), serbest piyasa koşullarına uymayacak şekilde belirlenen fiyat politikalarında değişiklik yapılması için akaryakıt şirketlerine 20 Haziran'a kadar tanıdığı süre yaklaşırken, bu kez Maliye Bakanlığı tarihi bir operasyon için harekete geçti. Maliye Bakanlığı, petrol devi BP'ye kestiği ve daha sonra uzlaşmaya gidileceği açıklanan 474 milyon TL vergi cezasının ardından, geçen yılki denetimlerde sektörde büyük miktarlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) kaçağının tespit edilmesi üzerine, rafineri ve akaryakıt dağıtım şirketleri nezdinde kapsamlı bir inceleme başlattı. 60 milyar dolarlık büyüklüğe sahip sektörde büyüteç altına alınan şirketler arasında, TÜPRAŞ, Petrol Ofisi, Shell & Turcas Petrol, BP, Luk Oil, OPET ve Total Oil Türkiye de bulunuyor. AA'nın haberine göre, Gelirler Kontrolörlerinin koordinatörlüğünde Sanayi Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Emniyet ve Jandarmanın desteğiyle oluşturulan ekipler, önceki sabah eş zamanlı olarak TÜPRAŞ ve bütün akaryakıt dağıtım şirketlerine gitti.

ÜRETİM VE STOK TUTANAĞI
Söz konusu çalışma, Ankara, Antalya, Batman, Denizli, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Kocaeli, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun ve Tekirdağ'da belirlenen 77 noktada gerçekleştirildi. Özel ekipler, TÜPRAŞ ve akaryakıt dağıtım şirketlerinde önce fiili envanter çalışmasında bulundu. Bu çerçevede kuruluşlara ait antrepo ve depolarda sayım yapılırken, dönem başı ve dönem içi alışlar, dönem sonu stok ve yıl içi satışlar ayrı ayrı tespit edildi. TÜPRAŞ'ın üretim ve stok rakamları ile akaryakıt dağıtım şirketlerinin TÜPRAŞ'tan aldıkları akaryakıt miktarı ile ithal ettikleri akaryakıt da tespit tutanaklarına tek tek işlendi. Denetim çalışması sırasında bütün kuruluşlardan akaryakıt numuneleri de alınıyor. Numuneler TÜBİTAK'a gönderilerek, marker incelemesine tabi tutulacak. NAnalizde akaryakıta katılması zorunlu olan markerin eksik olup olmadığına bakılacak. Geçen yılın Mart ayında akaryakıt sektöründe yapılan fiili envanter ve marker incelemesinde, çok sayıda numunenin istenen marker değerlerine sahip olmadığı belirlenmiş ve bu şekilde çok yüksek tutarlarda özel tüketim vergisi kaçağı bulunmuştu.

1 AYDA SONUÇ ALINACAK

Marker'da sorun olan numuneleri bulunduran firmalara ilişkin sonuçlar, EPDK'ya sunulmuş ve EPDK da bu firmalara ceza uygulamıştı. Son denetimde alınan numunelerle ilgili marker incelemesinin de 1 ay içinde tamamlanması bekleniyor. TÜBİTAK'ın analiz sonuçları, Gelir İdaresi Başkanlığı'nca yeniden EPDK'ya iletilecek. Gelirler Kontrolörleri de, fiili envanter ve marker sonuçlarına göre TÜPRAŞ ve akaryakıt dağıtım şirketlerini vergisel açıdan büyüteç altına alacak.

VERGİ BÜYÜTEÇİ ALTINA GİREN 30 ŞİRKETİN LİSTESİ

TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.
Bölünmez Petrolcülük A.Ş.
Denge Petrol Sanayi ve Ticaret İthalat İhracat Paz. Ltd. Şti.
Petrol Ofisi A.Ş.
Shell & Turcas Petrol A.Ş.
AKPET Akaryakıt Dağıtım A.Ş.
Altınbaş Petrol ve Tic. A.Ş.
Can Aslan Petrolcülük Sanayi A.Ş.
Askar Akaryakıt Dağ. ve Paz. Ltd. Şti.
Goldser Turizm Otelcilik Petrol ve Petrol San. Tic. A.Ş.
Birleşik Petrol A.Ş.
Motoil Uluslararası Taşımacılık ve Petrol Ürünleri Tic. A.Ş.
Ambarlı Depolama Hizmet Ltd. Şti.
Çekisan Depolama Hizmet Ltd. Şti.
BP Petrolleri A.Ş.
Starpet Garzan Akaryakıt Dağıtım Pazarlama A.Ş.
Turkuaz Petrol Ürünleri A.Ş.
Eropet Akaryakıt Dağıtım Taşıma İnşaat Paz. Petrol Ürünleri Ltd. Şti.
Kaleli Best Oil Petrolcülük Ticaret Ltd. Şti.
ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.
Luk Oil
Solventaş Teknik Depolama A.Ş.
Damla Petrol Tic. Turizm Ltd. Şti.
Enerji Petrol Ürünleri Pazarlama A.Ş.
OPET
Balpet Petrol Ürünleri Taşımacılık San. ve Ticaret A.Ş.
Siyam Petrolcülük ve Sanayi Tic. A.Ş.
Kadoil (Kadooğlu Petrolcülük)
Total Oil Türkiye A.Ş.
Pet-Line

ARKADAŞINA GÖNDER
60 milyarlık sektöre vergi operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA