Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Almanya'daki Türkler için diaspora tahvili çıkarın"

Dünya Bankası Başekonomisti Dilip Ratha ve Prof. Suhas Ketkar, Türkiye'ye sermaye bulmak için Almanya'daki Türklere yönelik tahvil çıkarmasını önerdi

Giriş Tarihi: 15.6.2009 ABONE OL
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin kriz nedeniyle kesintiye uğrayan sermaye akışlarını telafi etmek için "Diaspora Bonoları" çıkarabileceği belirtildi. Vanderbilt Üniversitesi'nden Prof. Suhas Ketkar ile Dünya Bankası Başekonomisti Dilip Ratha, IMF Finance&Development dergisinde yayınladıkları "Fonlamada Yeni Yöntemler" başlıklı makalede gelişmekte olan ülkelere sermaye bulmada yenilikçi yaklaşımlar önerdi. Makalede, Türkiye'nin Almanya'da bulunan nüfusuyla dünyada yurtdışında önemli "diasporası" bulunan ülkelerden biri olduğu vurgulandı. Diaspora bonolarının ülkelerin dış finansmanı için, özellikle finansal zorluk dönemlerinde istikrarlı ve ucuz bir kaynak olduğunu savunan Ketkar ile Ratha "Diaspora bonoları, yatırımcıları için orijin ülkelerine yardım ederek yurtseverliklerini gösterme fırsatı verir" diye yazdı.

UCUZ KAYNAK

Diaspora bonoları için olabilecek en kötü senaryonun, bono ihraç edenin faiz ödemelerini rezerv para yerine yerel para cinsinden yapması olabileceği ancak bu durumun diaspora yatırımcıları tarafından daha an endişe ile karşılanacağı ileri sürüldü. Makalede "Diaspora yatırımcılarının, ödemelerin bu yerel parayla yapılması riskini diaspora -dışı yatırımcılara göre daha az endişeyle karşılama olasılığı vardır" denildi.
Hangi ülkelerin diasporası var?
Filipin
Hindistan
Çin
Vietnam
Kore
El Salvador
Dominik Cumhuriyeti
Jamaika
Kolombiya
Guatemala
Haiti
Japonya
İngiltere
Türkiye
Almanya
Fransa
Güney Afrika

EN SON MAYIS AYINDA 1.5 MİLYAR $'LIK TAHVİL İHRACI GERÇEKLEŞTİ
Hazine Müsteşarlığı son olarak mayıs ayında 2019 vadeli global dolar tahvilini ihraç etti. İhalede, 1.5 milyar dolar tutarında ihraç gerçekleştirildi. 7 Kasım 2019 vadeli tahvilin yatırımcıya getirisi yüzde 7.60 oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Almanya'daki Türkler için diaspora tahvili çıkarın"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA