Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk emlak kralına 20 milyon sterlinlik haciz

Bir dönem 30 bin konutluk portföye sahip olan işadamı Cevdet Caner iflas etti. Caner'in haciz edilen 20 milyon sterlinlik evi satışa çıkarıldı

Giriş Tarihi: 16.6.2009 ABONE OL
Credit Suisse, Bear Stearns ve ABN Amro'dan kredi alarak 2004-2007 yılları arasında 1.8 milyar dolar değerinde gayrimenkul yatırımına sahip olan Türk kökenli Avusturya vatandaşı Cevdet Caner'in Level One isimli şirketi krizle birlikte geçtiğimiz yılın Ağustos ayında iflas etti. Borçlarını ödeyemeyen Caner'in Londra'nın lüks semti Mayfair'deki altı katlı lüks konutu mahkeme kararı ile haciz edildi. İngiltere'nin en büyük konut haczi olarak gösterilen Caner'in 20 milyon sterlin değer biçilen evi ünlü müzayede kurumu Sotheby's tarafından satışa çıkarıldı. İngiliz basınından The Independent Gazetesi haberi, "Emlak kralına 20 milyon sterlinlik el koyma darbesi" başlığı ile verdi. Gazete, 'Türk göçmenin emlakçı oğlu, emlak dalgalarında sörf yaparak milyarder oldu, ta ki çarpıncaya kadar" yorumunda bulundu.

1.2 MİLYAR STERLİNLİK BORÇ

Caner'in kariyerinin 'satın al-kirala pazarı'nın yaygın olduğu yıllarda yükselişe geçtiğini ve hızlı bir şekilde zenginleştiğini işaret eden İngiliz basını, işadamının bu yolla 'hatırı sayılır bir servet' sahibi olduğunu belirtti. Ekonomik krizle birlikte emlak piyasasındaki çöküşün ardından zor duruma düşen Caner'in Aralık 2008'de değişik bankalara olan 1,2 milyar sterlin tutarındaki borcunun idaresi için kayyum atandığı kaydedildi. İflasına yol açan finansal sıkıntılara kendisine borç veren bankaların tutumunun yol açtığını savunan Caner, mahkeme yoluyla mücadelesini sürdüreceğini ve adını temizledikten sonra da emlak alanındaki yatırımlarına döneceğini belirterek, ''Hatalı tarafın ben olmadığımı, haklı olduğumu kanıtlamam gerekiyor'' dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türk emlak kralına 20 milyon sterlinlik haciz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA