Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılmaz'ın arabasına yanıt Ergün'den: O güneş ışığı

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın "Tünelin ucundaki ışık araba da olabilir" açıklaması tartışma yarattı. Yılmaz'a yanıt veren Sanayi Bakanı Ergün görünenin güneş ışığı olduğunu savundu

Giriş Tarihi: 19.6.2009 ABONE OL
Tünelin ucundaki ışık mı, araba mı? Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın önceki Ankara Sanayi Odası'ndaki konuşmasında "Tünelin ucundaki ışık üzerimize gelen araba da olabilir" şeklindeki açıklaması yeni bir tartışma yarattı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, tünelin ucundaki ışığın araba olmadığını söyledi. NTV'de katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Ergün, Türkiye'nin küresel krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer aldığı görüşünü yineledi.

'VERİLER OLUMLU'
"Dünyadaki gelişmeler, Türkiye'den biraz daha geriden geliyor olabilir. Biz krizin etkilerinden daha az etkilenen ülkeler arasındayız" diyen Sanayi Bakanı Ergün sözlerini şöyle sürdürdü: "Mart ayı itibariyle göstergelerde düzelme başladı. Türkiye Mart başı itibariyle bir çıkış trendine girdi. Aynı şeyi Avrupa'da, ABD'de göremiyoruz. Onlar için güneş ışığı mı, far ışığı mı buna temkinli bakmak gerekebilir. Bu ışık bizde güneş ışığıyla far ışığını ayıracak nitelikte. Biz Türkiye için güneş ışığı olduğunu düşünüyoruz. Mayıs ayındaki sanayi üretimi ve kapasite kullanımındaki artış, işsizlik oranlarının da daha düşük geleceğini gösteriyor." Yılmaz ile Ergün arasındaki tünelin sonundkaninin ne olduğu tartışması uzmanları da ikiye böldü. Ekonomide geçmişe göre toparlanma olduğu konusunda hemfikir olan olan ancak araba mı, ışık mı konusunda ikiye ayrılan işadamları, bankacılar ve ekonomistleri endişelendiren asıl konu ise tünelin uzunluğu. Tünelin sonuna ne zaman varılacağı ise bir başka önemli sorunu oluşturuyor.

GÖRÜŞLER
Eczacıbaşı Hol. YKB Bülent Eczacıbaşı:

Ben U olarak görüyorum
Bankacılar gidiyi genelde V olarak görüyor ama ben U olarak görüyorum. Merkez Bankası Başkanı'nı da olumlu buluyor ve takdir ediyorum. Faiz indirmekte para basmaktır. Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da "Işık görüyorum ama ben L görüyorum. Toparlanma yavaş olacak.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen:
'İlk işaretler görünenin ışık olduğu yönünde'
Ben gelen işaretleri ışık diye görüyorum. Kapasite kullanım oranı, sanayi üretim verilerinde artış, hem tüketici hem de reel kesim güven endekslerinde yükseliş gözleniyor. Ekimden itibaren Türkiye'de ve dünyada verilerde hızlı bir yükseliş gelecek görünüyor. Bu yükselişte baz etkisi de önemli ancak iyiye gidiş de etkili olacak. Bu da yılsonuna doğru ihracatta hızlı bir artışı da beraberinde getirebilir.

KoçHoldingYKBaşkanıMustafaKoç
İyimserim ama Merkez bunları söylemeli

Ben iyimserim. Tünelin ucunda birtakım kıpırdanmalar gördük. Vergi indirimlerinin bize etkisi iyi oldu ve nefes alma fırsatı verdi. Tüketicinin güveninin artması, pskilojik olarak para harcamasının önemi var. Merkez Bankası ihtiyatlı olmak durumunda ve bunları söylemeli. IMF'ye ise aktreditasyon açısından bence gerek var.Olumlu adımlar atılırsa U, V'ye dönüşebilir

Doğuş Holding YKB. Ferit Şahenk
Olumlu bakmakta fayda görüyorum

Henüz kimse krizin nerede olduğunu tam kestiremiyor ama iyimser olmakta fayda var. Ayhan Bey (Şahenk) eğer problem yanlız senin pnrojblemin değilse bil ki çözülecektir. Ekonomideki olumsuz durumun bir kısımı psikolojik. Global liderliğin önemli olduğunu düşünüyorum. Ama tek başına liderlik değil kollektif ve bölgesel liderlik önemli olacak.

Akbank YK Bşk. SuzanSabancı

Yavaş yavaş ekonomik toparlanma olacağını düşünüyorum. Aşırı milliyetçilik de tam tersi de ülkeler için sorun. Global olarak bir U dönüşü olduğunu görüyorum. Gelişmekte olan ülkeler doğru adımlar atarsa bunu V'ye dönüştürebilir. Hatırlarsanız 6 ay önce tüm dünyada ekonomik gidişin L şeklinde olacağı konuşuluyordu şimdi de U konuşuluyor. 2009-2011 arasında ihracat pazarları kapalı olacak onun için iç pazara yönelmek gerek.

TİM. Başkanı Mehmet Büyükekşi:
'Kötü gözlükle bakarak bir yere varamayız'

Devamlı kötü gözlükle bakarsak bir yere varamayız. Nisan ve Mayıs aylarında bir hareket, kıpırdama var. Ama herşey güllük gülistanlık, kriz bitti diye söylemek abesle iştigal olur. "Tünelin içindeki ışık gün ışığı mı arabanın ışığı mı?" o konuda şimdi bir şey söylemek istemiyoruz. Bardağın dolu tarafını görmek istiyoruz. Fakat tedbirlerin de alınmasını istiyoruz.

Kibar Holding Başkanı Ali Kibar:
'O sözü duyduğumda açıkçası ürktüm'

O sözü duyduğumda açıkçası ürktüm. Günışığının gelmesi ile arabanın gelmesinin çok farklı etkileri olur. Merkez Bankası'nın başındaki birisi olarak biraz daha açıklık getirmesi ve endişelerin ne doğrultuda olacağına ilişkin birtakım fikirleri kamuoyu ile paylaşmasıyla daha iyi anlama imkanı olabilir. Sektörler olarak tabii ki herkes bu süreci yaşıyor. İnşallah karşıdan gelen araba olmaz. Tünelin içindeki ışığın günışığı olmasını tercih ediyoruz.

EKONOMİSTLER TEMKİNLİ
'Gelen olsa olsa bisiklettir'

Fortis Ekonomisti Erkin Işık: Bence en kötü geride kaldı. Ancak bu durum, gelecek yönelik iyimser olmayı gerektirmiyor. Tünelin sonunda görünen şey ışık ama tünelin ne kadar uzun olduğu belirsiz. Turkish Yatırım-Gökhan Uskuay: ABD'nin üzerine tren geliyor olabilir ama bizim üzerimize çıksa çıksa bisiklet çıkar. Işık doğudan yükseliyor. Batı da aydınlanırsa toparlanma hızlanır.
HSBC Bank Stratejisti Fatih Keresteci: Yılmaz'ın benzetmesine katılıyorum. Söylenebilecek tek şey hızlı çöküşün durduğu. 'Hızlı toparlanma mı dipte dengelenme mi' sorusuna yanıt için erken.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yılmaz'ın arabasına yanıt Ergün'den: O güneş ışığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA