Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriz günlüğü

Giriş Tarihi: 22.6.2009 ABONE OL
Liverpool, borcu için buz hokeyi takımını satıyor
İNGİLTERE Premier Ligi takımlarından Liverpool'u 2007'de 470 milyon sterline (770 milyon dolar) Tom Hicks'le birlikte satın alan ABD'li işadamı George Gillett, takımı mali zorluktan kurtarmak için Amerika Buz Hokeyi Ligi (NHL) takımlarından Montreal Canadiens'in yüzde 80 hissesini 332.9 milylon sterline (545 milyon dolar) satıyor. Şirketin hisselerini takımın yüzde 20'sinin sahibi bira üreticisi Molson Ailesi'nin alacağı belirtildi. 2008'i yaklaşık 45 milyon sterlin zararla kapatan Liverpool'u almak için 350 milyon sterlin kredi kullanan iki işadamı, 24 Haziran'a kadar RBS ve Wachovia'ya borcunu ödemesi gerekiyor.

İlaç şirketleri yaşlılara 80 milyar $ harcayacak
ABD
Başkanı Barack Obama'nın sağlık sistemini yeniden ele alan projesi ile ilgili olarak ABD'li ilaç şirketleri ülkedeki yaşlıların ilaç masraflarını çıkarabilmek için 10 yıl içinde 80 milyar dolar harcama yapma konusunda görüş birliğine vardı. Konu ABD'li senatör ve Finans Komitesi Başkanı Max Baucus tarafından gündeme getirildi. Washington merkezli ticaret şirketi PhRMA'nın açıklamasına göre anlaşmaya varılan yeni program ile ilaç şirketleri belirlenen ilaçlarda yüzde 50'ye varan indirimli satış yapacak.

Rudd arkadaşına özel muamele ile suçlanıyor

AVUSTRALYA
Başbakanı Kevin Rudd, arkadaşının sahibi olduğu Queensland otomobil şirketinin küresel krizle başa çıkmak için devletten aldığı kredide özel mualeme yaptığı gerekçesiyle meclisten kendisine yapılan istifa çağrılarını reddetti. Başbakan Rudd'un isteğiylehükümetin otomotiv şirketlerini desteklemek amacıyla çıkardığı 2 milyar dolarlık kredinin altındaki temel nedenin başbakanın arkadaşı John Grant'ın şirketi Ouennsland'i kurtarmak için yaptığı şüphelerini ortaya attı.

Buffet'ın eli değince 1 milyar dolar kâr etti
ABD'Lİ
yatırım bankası Goldman Sachs çalışanları, tarihin en büyük ikramiyesi ile karşı karşıya. Küresel krizden yara almadan çıkan bankanın Londra'daki çalışanlarına verilen briefingte bankanın ikinci çeyrekte tahmin edilen rakamları yakalaması ile birlikte çalışanların büyük ikramiyeler alabileceği belirtildi. Ocak'ta hisselerin Warren Buffet tarafından 5 milyar Ş'a satın alınmasının ardından şirketin şimdiden 1 milyar $ kâr ettiği açıklandı.
Dönem başkanlığının faturası 100 milyon euro
AVRUPA
Birliği (AB) dönem başkanlığını 1 Temmuz'dan itibaren 6 aylığına üstlenecek olan İsveç, bu süre içinde hükümet bütçesinde ek kaynağa gereksinim duyacağı bildirildi. İsveç'in AB Dönem Başkanlığı sırasında yaklaşık 1 milyar İsveç kronu (100 milyon euro) ek bütçeyi ayırdı.İsveç'in daha önce 2001 yılında üstlendiği AB dönem başkanlığı döneminde 17 milyon euro ek kaynak kullanıldığı anımsatıldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz günlüğü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA