Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Xstrata rakibi Anglo ile birleşip 41 milyar dolarlık dev olacak

Maden devi Xstrata, rakibi Anglo ile birleşme görüşmelerine başladı. Birleşme, madencilikte borsa değeri 41 milyar dolarlık yeni bir dev yaratacak. Anglo yönetimi ise birleşmeye kuşkulu bakıyor

Giriş Tarihi: 22.6.2009 ABONE OL
Madencilik sektöründeki büyük şirketlerden Xstrata rakibi Anglo Amerikan'a talip oldu. İngiltere'de yayınlanan Sunday Telegraph gazetesinin haberine göre Xstrata Yönetim Kurulu Başkanı Mike Davis Anglo'yu satın alma konusunda yönetim kurulundan gelen yoğun başkılar üzerine şirkete talip olduklarını yazılı bir açıklama ile iletti. İngiliz madencilik sektörü uzmanları bu birleşmenin Xstrata açısında önemli maliyet avantajı yaratacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

RİO-BHP'YE RAKİP

Uzmanlar bu birleşme ile birlikte iki şirketin, yakın bir zamanda madencilik sektöründe Brezilyalı Rio Tinto ve BHP Billiton arasında yapılan dev ortaklıkla rekabet edebileceği görüşünde birleşti. BHP Billiton birleşmesi, Rio'nun Çin devlet şirketi Chinalco ile yaptığı görüşmelerin hemen ardından gerçekleşmişti. Anglo ve Xstrata şirketleri Avustralya ve Güney Afrika'da kömür madeni ve altyapıları konusunda çalışıyor. Birleşme ile ortaya çıkacak yeni şirketin borsa değerinin 41 milyar dolara çıkacağı hesaplandı.

ANGLO İSTEKSİZ

Sunday Times'ın haberinde Anglo'nun birleşme teklifini kabul etmeyeceği de yazıldı. Anglo Yönetim Kurulu Başkanı Cynthia Carroll'un, şirketin Xstratadan daha iyi finansmana sahip olduğu ve ayrı şirketler olarak yatırımcılarına daha fazla kar getirecekleri açıklamasına da haberde yer verildi. Madencilik şirketleri son dönemde ekonomideki olumsuz gidişle birlikte talep daralması ile karşı karşıya kalmışlardı. Sektördeki şirketler aynı zamanda kredi piyasalarındaki durumdan dolayı nakit yaratma sıkıntısı da yaşıyordu. Bu sıkıntı, geçen yıl Xstrata'nın rakibi Lonmin'i 5 milyar dolara almasına da engel olmuştu.

400 milyon $ maliyet avantajı
SUNDAY Times'ın haberine göre Amerikan fon yöneticileri Xstrata Yönetim Kurulu Başkanı Mike Davis'e bu birleşmenin bir an önce olması yönünde baskı yapıyorlardı. Sektör analistleri bu birleşmenin şirketlere 400 milyon dolar maliyet avantajı getireceği görüşünde hemfikir. Xstrata 20.1 milyar dolar, Anglo ise 21.3 milyar dolar borsa değerine sahip bulunuyor. Bu arada Deutsche Bank ve JP Morgan Cazenove Xstrata'yı tavsiye ederken Goldman Sachs and UBS ise Anglo'yu öneriyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Xstrata rakibi Anglo ile birleşip 41 milyar dolarlık dev olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA