Türkiye'nin en iyi haber sitesi

New York Filarmoni, Wall Street'in klarnetçisi Parr ile kâr notalarına basacak

ABD'nin en eski orkestrası New York Filarmoni'nin Eylül ayında boşalacak başkanlık koltuğuna Wall Street'in deneyimli bankacısı Garry Parr oturacak

Giriş Tarihi: 23.6.2009 ABONE OL
1842'de kurulan ABD'nin en eski orkestrası New York Filarmoni'yi Wall Street'in deneyimli yatırım bankacısı Garry Parr yönetecek. Ünlü orkestra kriz nedeniyle bu yıl 3 milyon dolar bütçe açığı verdi. Yılda ortalama 180 konser veren orkestra, çareyi harcamalarını kısmakta buldu.

3 MİLYON $ BÜTÇE AÇIĞI

Mart'ta orkestranın yönetim kuruluna seçilen Parr, Eylül'de yeni görevine başlayacak. Parr'ın ilk işi ekonomik kriz nedeniyle New York Filarmoni Orkestrası'nda yeniden yapılanmaya gitmek olacak. Yatırım bankası Lazard'da başkan yardımcılığı görevinde bulunan Parr, Bear Stearns & CO'nun JP Morgan'a satışı ile Lehman Brothers'ın Kuzey Amerika operasyonunun Barclays'a satış süreci ve Japon Mitsubishi UFJ şirketinin Morgan Stanley'e sermaye desteği konularında da danışmanlık görevi aldı. İyi bir orkestra dinleyicisi olduğunu belirten Parr "Dinleyici olmanın yanısıra orkestranın bir de diğer tarafını anlamak istiyorum. Bankacı kökenli oluşumdan dolayı finansal krizin her türlü organizasyonlar üzerinde yarattığı baskıya uyumluyum" dedi. Daha önceleri klarnet çaldığını ve her türlü müziği dinlemekten zevk aldığını belirten Parr, iPod'unda Mozart, Tchaikovsky ve Mendelssohn'un bestelerinin önemli bir yer tuttuğunu kaydetti. 3 milyon dolarlık bütçe açığı için bir dizi önlem alınması gerektiğini belirten orkestra direktörü Zarin Mehta, yönetimin tasarruf politikası izleyerek orkestra sanatçılarının maaşlarında ve sağlık güvencelerinde kesintiye gidebileceğinin sinyalini verdi. Mehta, "Biran evvel ekonomik sorunlarımıza çözüm bulmak zorundayız" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
New York Filarmoni, Wall Street'in klarnetçisi Parr ile kâr notalarına basacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA