Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zorlu Enerji 'Bedelli artırım' dedi, hisse % 14 kaybettirdi

Zorlu Grubu Başkanı Zorlu'nun şaşkınlıkla karşıladığı Zorlu Enerji hisselerinde Haziran'daki % 40'lık yükselişin ardından dünkü sermaye artışı kararı ve hisse devirleri sonrası % 14'lük kayıp yaşandı

Giriş Tarihi: 25.6.2009 ABONE OL
Zorlu Enerji hisselerinde aybaşından bu yana yüzde 40 değer artışı dün gelen bedelli sermaye artırımı ve iştirak hisseleri satışıyla birlikte yerini keskin düşüşe bıraktı. Zorlu Enerji hisseleri ay başından bu yana yüzde 40 son 3 ayda 2.5 kat değer kazandı. Zorlu Grubu Başkanı Ahmet Zorlu'ya bile "Töhmet altında kaldık, araştırılması talimatı verdik" dedirten yükseliş dün Zorlu Enerji'den gelen 'bedelli' sermaye artırım kararı ve şirketin hisselerinin grup içinde el değiştirmesine yönelik kararla birlikte son buldu. Zorlu Enerji'den dün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na gönderilen yazıya göre, şirket yönetim kurulu, 500 milyon TL kayıtlı sermaye tavanı içinde, çıkarılmış sermayenin nakit karşılığı 200 milyon lira artırılarak 281 milyon 665 bin 350 liraya, başka deyişle sermayeyi yüzde 244.9 artırmaya karar verdi. Şirket bünyesinin daha da güçlendirilmesini teminen sermaye artırımı kararı alındığı vurgulanan açıklamaya göre, yeni pay alma hakkı nominal değer üzerinden kullandırılacak ve bu hakkın kullanılmasında 1 kuruş nominal değerli payın satış fiyatı 1 kuruş olacak.

Olası ortaklık için hazırlık ŞİRKETTEN
gelen bir diğer açıklama ise Zorlu Enerji'nin iştirak ettiği Trakya ile Gaziantep Doğalgaz Dağıtım AŞ ile Zorlu Doğalgaz hisselerinin Zorlu Holding, Zorluteks, Zorlu Hometeks adlı şirketlere devredilmesiyle ilgiliydi. Açıklamaya grup içi başka devirler de eklendi. Konuyla ilgili olarak dün 'Zorlu acaba hisseleri satıyor mu" sorularına Ahmet Zorlu, "Tabii ki sermaye artırımı söz konusu ama yabancı ortaklıkla ilgili bir şey yok" açıklaması yaptı.

1 GÜNDE % 14 DEĞER YİTİRDİ

Zorlu Enerji hisseleri, açıklama sonrası dün yüzde 14 düştü ve günü 4.10 TL'den kapandı. Hisseler önceki günü 4.75 TL'den kapatmıştı. Düşüşte işlem hacminin yüksek olduğu gözlendi.

BEDELLİ ARTIRIM KARARI OLUMLU KARŞILANMADI
UNICREDIT
analisti Elvin Akbulut, hisse devirlerini olumlu bulanlardan. Akbulut "Yeniden yapılanma şirketi daha şeffaf yapacak ve bu, olası bir ortaklıkta değerin belirlenmesi için istenen ilk adım" dedi. Gedik Yatırım Araştırma'dan Yunus Kaya ise hisselerdeki düşüşle ilgili olarak, "Sermaye artırımı olumlu karşılanmadı. Bedelli artırım olduğu için açıklama beğenilmedi. Yatırımcı 1 liralık hisseye 2.5 lira verecek ve bu şirketi kurtarır mı belirsiz, nakit enjekte edecekler" dedi.

83 MİLYON LİRA NAKİT GİRİŞİ OLACAK
ATA
Yatırım'ın analist notunda ise Zorlu Doğal Enerji'nin 2008'de 510 milyon dolara özelleştirmeden alındığı hatırlatılarak şirketin şu anda 785 milyon lira net borç pozisyonu olduğu belirtildi. Notta, sürpriz olarak nitelendirilen Zorlu Doğal Enerji hisselerinin devri ve sermaye artışı ile şirkete 83 milyon lira nakit girişi olacağı gibi, şirketin net borç pozisyonu da 2.6 milyar T 1.9 milyar liraya gerileyeceği vurgulandı

ARKADAŞINA GÖNDER
Zorlu Enerji 'Bedelli artırım' dedi, hisse % 14 kaybettirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA