Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO üyeliğinden sonra en önemli rüya gerçekleşti

Arnavutluk ile Kosova'yı birleştiren otoyolu Erdoğan ve Berişa birlikte açtı

Giriş Tarihi: 26.6.2009 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk'u Dures Limanı'na bağlayacak Reşen-Kalimaş Otoyolu'nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, yolun Arnavutluk ve Kosova'ya hayırlı olmasını diledi. Yolun bir ABD firmasıyla bir Türk firması olan ENKA tarafından inşa edilmesinin de heyecanını ve gururunu bir kat daha arttırdığını belirten Erdoğan, otoyola emeği geçen herkesi tebrik ederek, şunları kaydetti: "Bu yol sadece ülkeleri değil, aynı zamanda inanıyorum ki gönüllerimizi birbirine bağlayacak ve halkları yaklaştıracak. Ayrıca bu otoyolun Arnavutluk'la birlikte bağımsız bir ülke olarak aramıza katılmasından memnuniyet duyduğumuz Kosova'nın kalkınmasına da ivme kazandıracağına yürekten inanıyorum.'' Türk girişimcilerin Arnavutluk'taki yatırımlarının arttığına da işaret eden Başbakan Erdoğan, konuşmaların ardından Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ENKA İnşaat Şeref Başkanı Şarık Tara ile birlikte açılışı gerçekleştirdi.

"ERDOĞAN: ARNAVUTLUK'U GAZLA BULUŞTURACAĞIZ ''
ARNAVUTLAK'TA
özellikle inşaat, bankacılık, telekomünkasyon, akaryakıt dağıtımı, sağlık, demir çelik ve madencilik sektörlerine yatırım yapıyor, enerji sektörüne ilgi gösteriyorlar. İnşallah doğal gaz noktasında da transit taşıyıcı bir ülke olarak Arnavutluk'u doğal gazla da birlikte buluşturacağız" diyen Başbakan Erdoğan, hem Arnavutluk'a hem de Kosova'ya demokrasi, istikrar ve kalkınma yolunda elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız'' dedi.

BERİŞA: TARİHİMİZDEKİ EN BÜYÜK YAPIT
BERİŞA, açılışta yaptığı konuşmada, Erdoğan'ın Arnavutluk'a gelmesinden mutluluk duyduğunu söyledi ve "Bugün açılışını yaptığımız otoyol, tarihimizde inşa edilen en büyük yapıttır" diye konuştu. Konuşmasında, otoyolun inşasını bir Amerikan şirketiyle birlikte üstlenen Enka firmasına, desteğini esirgemeyen Türk hükümetiyle Türk halkına teşekkür eden Berişa, bu yol sayesinde Kosova'daki Arnavutlara daha yakın olabileceklerini söyledi. Berişa, "Bu otoyol, Arnavut ulusunun koridorudur ve Arnavutluk'un NATO üyeliğinden sonra en önemli olaydır" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
NATO üyeliğinden sonra en önemli rüya gerçekleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA