Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrik şirketleri 1.5 milyar lira alacak için devletin peşine düştü

Enerji Bakanlığı, yap-işlet ve yap-işlet-devret santrallerinden satın aldığı elektriğin borcunu ödeyemiyor. Devletin borcu 1.5 milyarı buldu

Giriş Tarihi: 10.9.2009 ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yap-işlet (Yİ) ve yap-işlet-devret (YİD) santrallerine olan elektrik borcu 1.5 milyar TL düzeyine ulaştı. Zincirleme işleyen elektrik sisteminde Türkiye Elektrik ve Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ), toptan elektrik satışı yaptığı TEDAŞ'tan yeterli miktarda tahsilat yapamaması nedeniyle elektrik satın aldığı özel sektöre borç takmak zorunda kalıyor. Enerji Bakanlığı yetkilileri, TETAŞ'ın TEDAŞ'a sattığı her 100 birim elektriğin; ancak 70-75 birimini tahsil edebildiğini söyledi. Ödemelerde yaşanan gecikme, TETAŞ'a faiz baskısı da yapıyor. TETAŞ, ana paraya eklenen yıllık yüzde 20'lere ulaşan faizlerle de boğuşuyor. Değişik tarihlerde Hazine Müsteşarlığı'na yazı yazan alacaklı şirketler, Enerji Bakanlığı'na sattıkları elektriğin parasını alamadıklarını belirterek, Hazine'nin 'garantör' olduğunu anımsattı. Şirketler, ödemeler yapılmazsa 'Hazine garantisini' işletecekleri uyarısında bulundu.
HAZİNE: BORCU ÖDEYİN

Hazine Müsteşarlığı'nın, Enerji Bakanlığı'ndan, özel sektörün elektrik borcunu ödemesini istediği belirtildi. Borcu tasfiye için plan hazırlığı yapan bakanlık yetkilileri de, nakit yönetiminde atılacak adımla yılsonuna kadar şirketlere borçların ödeneceği mesajını verdi. Devletin, elektrik borsası olarak bilinen 'Dengeleme Uzlaştırma Sistemi' (DUY) uyarınca aldığı elektrikten de özel sektöre, 1.1 milyar TL borcu bulunuyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik şirketleri 1.5 milyar lira alacak için devletin peşine düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA