Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1.5 milyon elektrik abonesi 440 milyon $'a devredildi

6 ilde elektrik dağıtan Meram Elektrik, Alsim Alarko ve Cengiz Holding'in kurduğu Alcen'e devredildi

Giriş Tarihi: 31.10.2009
MERAM Elektrik Dağıtım A.Ş. 440 milyon dolar bedelle Alcen Enerji Dağıtıma devredildi. Parası peşin ödendi. Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir ve Kırşehir'i içine alan bölgede faaliyet gösteren Meram Elektrik, 1.5 milyon aboneye hizmet veriyor. Meram Elektrik'in devir sözleşmesi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla imzalandı. Alcen Enerji'nin yüzde 51'i Alsim Alarko'ya, yüzde 49'u Cengiz Holding'e ait. Meram Elektrik'in 2008 net tüketimi 6 milyar kilovat saat, kayıp kaçak oranı yüzde 8.4, şirketin dağıtım sektöründeki payı ise yüzde 4.5 civarında bulunuyor. Türkiye'nin yüzde 10'unu oluşturan 88 bin kilometrelik alana hizmet vereceklerini belirten Alarko Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, ekonomik buhran yaşandığı dönemde böyle bir devrin gerçekleşmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini vurguladı. 2009'da kriz ortamına rağmen, aralarında Sakarya, Başkent EDAŞ ve Meram Elektrik'in yer aldığı toplamda 2 milyar 240 milyon dolara yakın özelleştirme uygulaması gerçekleştirildiğini belirten Şimşek, bunun 1.4 milyar dolarının tahsil edildiğini söyledi.

2.5 MİLYAR DOLAR
Şimşek, ihalesi yapılmış ancak sözleşmesi imzalanmamış olan uygulamalardan ise toplam 2.5 milyar dolar beklendiğini bildirdi. Şimşek, Başkent Doğalgaz'ın özelleştirilmesi için de yıl sonuna kadar ihaleye çıkılacağını kaydetti. Çoruh, Osmangazi ve Yeşilırmak EDAŞ için de oldukça yoğun bir talep olduğunu belirten Şimşek, "Türkiye'ye duyulan güven devam ediyor, Piyasalardaki göreceli toparlanma da özelleştirme uygulamalarına ilginin artacağını gösteriyor'' dedi.

Halkbank ve Telekom'da strateji belirlenecek
ŞİMŞEK, önümüzdeki dönemde TEDAŞ'ın diğer dağıtım şirketleri, Elektrik Üretim A.Ş'ye ait üretim tesisleri, Şans Oyunları ve otoyollar ile köprülerin özelleştirmesinin gündeme geleceğini belirtti. Ekonomik konjonktüre göre Halkbank ve Türk Telekom'da kalan kamu hisseleri için özelleştirme modeline ve zamanlamasına karar verileceğini duyuran Şimşek, Salı Pazarı Kruvaziyer Liman Projesi'nin (Galataport) özelleştirilmesi için görüş beklendiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
1.5 milyon elektrik abonesi 440 milyon $'a devredildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN