Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerika'nın kâşifi Viking bu kez bağ değil petrol peşinde

PETROBRAS ve TPAO'nun günlüğü 1 milyon dolara Norveç'ten kiraladığı sondaj platformuna ismini veren Leiv Eiriksson, Amerika'yı Kolomb'dan önce bulmuş

Giriş Tarihi: 3.1.2010
Kristof Kolomb'dan 500 yıl önce Amerika kıtasına ulaşan ilk Avrupalı olma özelliğini taşıyan Norveçli Leiv Eiriksson'un (namı diğer Şanslı Leiv) ismini taşıyan sondaj platformu dün Sinop'a ulaştı. İstanbul'da konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen TPAO ve Petrobras yetkilileri projeninin Türkiye açısından son derece önemli olduğunu vurguladılar. Platformun sahibi Norveç'li Ocean Rig'in Başkan Yardımcısı Frank Follefsen ve Norveç Büyükelçisi Cecilie Lansverk de toplantıya katıldı. Lansverk, Leiv Eiriksson'un Norveç tarihi açısından çok özel bir yere sahip olduğunu belirterek Norveçli bir kaşif olan Eiriksson'un Amerika'yı keşfeden ilk Avrupalılar arasında yer aldığını kaydetti. Bu nedenle platforma onun ismini verdiklerini belirten Lansverk, "Amerika'ya vardığında ilk ulaştığı bölgeyi üzüm bağlarına benzetti. Şimdi üzüm bağlarını keşfetmeye değil, petrol keşfetmeye gidiyor Leiv Eiriksson'' diye konuştu.

BAŞARI ORANI YÜZDE 85

Lansverk sondaj platformun bugüne kadar İrlanda, İngiltere açıkları, Afrika gibi bölgelerde kendisi ispatladığını ifade ederek petrol bulma konusunda yüzde 85'lik bir başarı gösterdiğini vurguladı. Enerjide iki ülke arasındaki işbirliği açısından bu platformun Türkiye'de olmasının büyük önem taşıdığını kaydetti. PETROBRAS Genel Müdür Vekili Fernando Nobrega da platformun "Sinop-1 Kuyusu''nu 30 ya da 31 Ocak gibi delmeye başlayacağını belirterek projenin Brezilya dışındaki en büyük projeleri olduğunu söyledi. Toplantıya katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız da "Eğer biz de yüzde 85'lik bir dilime dahil olursak çok mutlu oluruz" dedi.

2 MİLYON DOLAR TASARRUF ETTİ
Dünyanın ikinci büyük sondaj platformu olan Leiv Eiriksson hava şartlarının beklenenden iyi geçmesi ve arkasına aldığı rüzgar sayesinde yolculuğunu planlanandan iki gün önce tamamladı. Böylece 2 Ocak tarihinde yapılması planlan Boğaz geçişi 31 Aralık'ta yapıldı. Şirket bu sayede 2 milyon dolarlık da tasarruf sağlamış oldu.

GRÖNLAND'I DA O BULMUŞTU

Norveçli Viking Leiv Eiriksson'un 970 yılında o dönemde Norveç toprağı olan İzlanda'da dünyaya geldiği ve daha sonra da Grönland'ı keşfettiği belirtiliyor. Grönlanda o dönemde buzlarla kaplı olmadığı için İngilzce'de yeşil yurt anlamında kullanılan Greenland ismini de Eiriksson vermiş. Daha sonra 30 kişilik mürettebatı ile aşağıya doğru yol alan Eiriksson 1000 yılında Amerika kıtasına ulaşmış ve buraları üzüm bağlarına benzettiği için Vinland ismini vermiş. Şanslı Leiv ismi de verilen Eiriksson'un bugün ABD'de de birçok heykeli bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerika'nın kâşifi Viking bu kez bağ değil petrol peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN