Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama piyasaları salladı

Global piyasalardaki değer kaybının etkisiyle dolar TL karşısında değer kazandı. Borsa ise güne düşüşte.

Giriş Tarihi: 22.1.2010 09:16 Güncelleme Tarihi: 22.1.2010 17:38
ABD Başkanı Barack Obama'nın bankalara sert çıkışının etkisi hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda etkisini iyice hissettiriyor.

En iyi dolar alış kotasyonları 1.4970 seviyesine kadar yükselirken 16 Kasım 2011 itfalı gösterge tahvilde bileşik faiz bugün işlem bazında yüzde 8.97 bileşiğe kadar yükseldi. Dün spot kapanışta gösterge tahvilde bileşik faiz yüzde 8.62, valörlüde yüzde 8.61 idi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın bankalar üzerine getirmeyi düşündüğü oldukça sert olan kısıtlamaların özellikle finansal hisselerde satışlara neden olduğunu söyleyen bir bankanın tahvil/bono masası yöneticisi, "Dışarısı kötü içerde de bunu düzeltecek bir haber yok" dedi.

ABD endeks vadeli işlemleri Obama'nın bankalara getirmeyi planladığı kısıtlamaların ve Fed Başkanı Ben Bernanke'nin göreve ikinci bir dönem getirilmesinin konusundaki kararın ertelenmesinin etkisiyle geriledi. Yatırımcılar ise 10 aydır devam eden yükseliş trendinin ardından defansif pozisyon alıyorlar.

Bankalararası piyasanın dün spot kapanışında 1.4750/1.4790 lira seviyesinde olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonu, bu sabah ilk işlemlerde 1.4810/1.4870 seviyesine yükseldikten sonra gün içinde yükselişini sürdürdü ve en yüksek 1.4970 seviyesini gördü.

İstanbul serbest piyasada da kapanış saatlerinde doların satış fiyatı 1,4960 liraya, avronun satış fiyatı 2,1130 liraya yükseldi.

Piyasanın kapanışı itibariyle Kapalıçarşı'da 1,4920 liradan alınan dolar 1,4960 liradan, 2,1070 liradan alınan avro 2,1130 liradan satılıyor.

Serbest piyasada önceki kapanışta 1,4780 lira olan dolar güne 1,4860 liradan, 2,0820 lira olan avro 2,0970 liradan başlamıştı.

"OBAMA BANKALARA SERT ÇIKTI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BORSA DÜŞÜŞTE

Borsa da Obama'nın sert çıkışından nasibini aldı. İMKB 100 endeksi günü yüzde 2.36 kayıpla 53,997.49 puandan kapadı.

GLOBAL PİYASALARDA OBAMA ETKİSİ

ABD borsaları Başkan Barack Obama'nın bankalara ilişkin kârlarını daraltacak ağır kısıtlamalar içeren tasarısıyla Ekim'den bu yana görülen en büyük günlük yüzdelik düşüşü gördü.

Beklenenden güçlü son çeyrek sonuçları açıklamasına rağmen, Goldman Sachs'ın da aralarında bulunduğu bazı büyük bankaların hisseleri önemli ölçüde değer kaybetti.

Bankaların kendi paralarıyla yatırım yapma biçimlerini sınırlayan tasarının ardından Goldman Sachs hisseleri yüzde 4.1, JP Morgan Chase yüzde 6.6, Morgan Stanley yüzde 4.2, Citigroup yüzde 5.5 ve Bank of America yüzde 6.2 değer kaybetti.

Obama'ya göre artık bankaların özel kâr için hedge fonlarına sahip olma, sponsor olma ya da yatırım yapmalarına izin verilmemeli. Bir şirketin piyasalarda oynamak için kendi parasını kullanması demek olan özel işlemler, bazı büyük bankalar için gelir üreten motor haline gelmişti. Önerinin Kongre'de onaylanması gerekiyor.

Diğer piyasalarda da Obama'nın açıklaması üzerine güvenlik arayışları nedeniyle dolar düşerken hazine bonoları yükseldi.

Asya borsaları, Obama'nın bankalar için tasarladığı kısıtlamaların yatırımcıların riskli varlıklara duydukları iştahı azaltmasıyla bugün düştü, emtia fiyatları geriledi, dolar zayıfladı.

Yenin dolar ve euro karşısında değer kazanması ile düşen petrol ve metal fiyatlarının doğal kaynak şirketlerinin hisselerine baskı yapması Japonya'da borsanın yüzde 3'e yakın düşmesinde etkili oldu.

BORSALAR

Çeyrek dönemlik sonuçlarını piyasa kapandıktan sonra açıklayan Google'ın hisseleri yüzde 4.8 düşerken, Nasdaq'da işlem gören şirketin hisseleri normal seansta yükseliş kaydetmişti.

Aynı şekilde dün son çeyrek rakamlarını açıklayan American Express'in hisseleri yüzde 1.7 değer kaybetti.

Petrol fiyatlarının yüzde 2 gerilemesinin ardından büyük enerji şirketlerinin hisse senetleri de düştü. Exxon Mobil hisseleri yüzde 2, Chevron yüzde 2.4 değer kaybetti.

New York borsasında 1.5 milyar, Nasdaq'da ise 2.89 milyar hisse senedi el değiştirdi.

DÖVİZ

Japon yeni dolar ve euro karşısında değer kazanırken, Beyaz Saray'ın ABD bankaları için tasarladığı yeni düzenlemelerin etkisiyle genel olarak risk iştahının düşük olduğu görüldü. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları gibi yüksek getirili ve emtiaya dayalı para birimleri de kısmen ABD'nin yeni banka tasarısı kısmen de Çin'in gelecek haftalarda para politikasını sıkılaştırabileceği endişeleriyle yen karşısında geriledi.

PETROL

Petrol, ABD rafinerilerindeki yakıt talebi düşüşüne bağlı olarak ham petrol işleme seviyesinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesinin ardından gerileyerek varil başına 76 doların altına düştü. Petroldeki düşüşte de ABD'de bankalara getirilebilecek kısıtlamaların yatırımcıları tedirgin etmesinin etkisi oldu.

ALTIN

ABD Başkanı Barack Obama'nın bankalarla ilgili tasarısı altında da baskıya neden
olurken, altının ons fiyatı 1,070 dolara düştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama piyasaları salladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN