Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigorta şirketlerini borsada yüksek beklenti uçuruyor

Aksigorta Yönetim Kurulu Başkanvekili Akbaş, şirketlerin borsa performansının iyi olmasını geleceğe yönelik olumlu beklentilere bağladı

Giriş Tarihi: 17.3.2010
Aksigorta Yönetim Kurulu Başkanvekili Hakan Akbaş, Türk sigorta sektörünün gelişime son derece açık olduğuna dikkat çekerek, "Sigorta sektörünün GSMH'ya oranı dünyada yüzde 3'ler civarındayken Türkiye'de henüz yüzde 1'ler seviyesindedir. Yine kişi başı prim üretimi dünya genelinde 650 dolar iken bu rakam ülkemizde sadece 100 dolar civarındadır. Dolayısıyla sektör gelişime son derece açıktır" dedi. Sabancı Grubu'nun iştiraki olan Aksigorta kısa bir süre önce stratejik ortak aradığını duyurmuştu. Gazetecilerin bu konudaki ısrarlı sorularına yanıt vermek istemeyen Akbaş, "Sabancı Holding için sigorta ana işlerimizden bir tanesi. Aynı enerji, banka, perakendede olduğu gibi sürdürülebilir liderliği hedefleyip, büyümek istiyoruz'' diye konuştu.

2009'U KÂRLA KAPATTIK

2009'un sektör açısından son derece zor bir yıl olduğuna işaret eden Akbaş, halka açık sigorta şirketleri içinde kâr açıklayan iki şirketten birisinin de Aksigorta olduğunu söyledi. Akbaş, "2010 yılı sektör için de zor bir yıl olacak. Ama Aksigorta'nın 2010'u da, aynı 2009 gibi kârlı kapatacağını düşünüyorum. 2010 için herhalde sektörün büyüme projeksiyonları tek haneli olacak. Biz de sektör üzerinde ama karlı ve sürdürülebilir büyüme istiyoruz'' şeklinde konuştu. Hakan Akbaş, sektörün teknik karlılığının son derece zayıf olmasına karşın borsada yüksek performans sergilemesini ise geleceğe yönelik olumlu beklentilere bağladı.

"DASK'DA AKTİF OLMAK İSTİYORUZ"

AKSİGORTA Genel Müdürü Uğur Gülen ise şirketin 50. kuruluş yıldönümünde Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ile 'Hayata Devam Türkiye''adını taşıyan bir sosyal sorumluluk projesine imza attıklarını belirterek, " Proje 5 yıl sürecek. 50 il 250 ilçeye ulaşarak parkuru tamamlamış olacağız. Bunun için 3 milyon liranın üzerinde bir bütçe ayırdık" diye konuştu. Gülen, ''2010'da DASK kurumunun işleticisi olmak gibi bir hedefimiz de var. Vatandaşa ulaşımını çok daha güçlü bir şekilde yapmayı istiyoruz. Bu projede belki DASK'ı da anlatmak görevlerimizden biri olacak'' diye konuştu.

5 BİN KM YOL KAT EDECEK
"Hayata Devam Türkiye'' TIR'ı, 4 Mayıs da Taksim'den yola çıkacak. Proje kapsamında ilk yıl İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep, Malatya, Trabzon ve Samsun'un da aralarında bulunduğu illere ve her ilde 5 ilçeye uğrayacak. Vatandaşlara sel, deprem ve doğal afetler konusunda bilgi verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigorta şirketlerini borsada yüksek beklenti uçuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN