Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orta Asya'nın en büyük AVM'si Han Çadırı Astana'da açıldı

Kazakistan'ın yeni sembolü Han Çadırı (Khan Shatyr) Alışveriş ve Eğlence Merkezi, Başkent Astana'da Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in yanı sıra, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de bulunduğu misafir 5 devlet başkanının katılımıyla açıldı. İngiliz mimar Lord Norman Foster tarafından dizayn edilen ve Rixos Grubu'na bağlı Türk inşaat şirketi Sembol tarafından yapılan Orta Asya'nın en büyük alışveriş ve eğlence merkezinin açılışı aynı zamanda Nazarbayev'in 70'inci yaş günü kutlamalarına ev sahipliği yaptığı için görkemli bir törene sahne oldu. Törenlerin ardından açılış ve kutlamalar nedeniyle Nazarbayev tarafından konuk devlet başkanlarının katılımıyla Han Çadırı'nda bir yemek düzenlendi. Yemeğe Nazarbayev'in davetlisi olarak Türkiye'den Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, Süzer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer, Torunlar Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Adopen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak ile Aydın Ayaydın katıldı. Yemekte, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rixos Yönetiim Kurulu Başkanı Fettah Tamince'ye "Kazakistan Dostluk Madalyası'' takdim etti.

ASTANA DUBAİ'Yİ GEÇER

Açılışın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Fettah Tamince, Han Çadırı'nın 2.5 yılda toplam 400 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştirildiğini belirtti. Tamince, kendilerinin bu ülkedeki projelerinin toplam değerinin Han Çadırı ile birlikte 1.2 milyar doları aştığını söyledi. Astana'nın Dubai'den daha fazla gelişmesinin önünde bir engel bulunmadığını belirten Tamince, "Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in vizyonu, ülkenin konumu düşünüldüğünde, buranın da Dubai olmaması, hatta geçmemesi için neden yok'' dedi.

400 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Çadır formunda 150 metre yüksekliğinde inşa edildi
400 ton çelik halat kullanıldı
Toplam 123 bin metrekare inşaat alanına sahip
9 bin metrekare eğlence alanı bulunuyor
Toplam kiralanabilir alan 40 bin metrekare
160 adet lüks mağaza yer alıyor
Yaklaşık 2.5 yılda tamamlandı
Çadırı
Alman Bilfinger Berger'e bağlı EPM işletecek

50 TÜRK MARKASI ÇADIRDA
160 lüks mağaza ve butiğe ev sahipliği yapan alışveriş merkezinde LC Waikiki, Park Bravo, Mudo City, Ramsey, Colin's, Çilek Mobilya, Balizza gibi Türk markaları da yer aldı. 50'den fazla Türk markasının faaliyet göstereceği Çadır, Mudo City'ye de bir ilki yaşattı. Mudo City, burada açtığı mağaza ile ilk kez yurtdışına açılmış oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta Asya'nın en büyük AVM'si Han Çadırı Astana'da açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN