Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Resme servet döken işadamı

Sabancı ailesinin damadı Cengiz Çetindoğan Türkiye'de resme en çok yatırım yapan işadamı oldu. Koleksiyonunda en pahalı Türk ressamı Osman Hamdi'nin 7 tablosunu da bulunduran Çetindoğan, sahip olduğu 2 binin üzerindeki eseri sergilemek için dünya çapında bir müzeye imza atmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 2.1.2011
İddia benim değil... Ama sanat dünyasının ünlü isimleri 'Resimde Erdoğan Demirören'i geçti, bir numaralı koleksiyoner oldu' diyorlar onun için. Sabancı Ailesi'nin damadı Cengiz Çetindoğan... Altunizade'deki ofisinden içeri girince minik bir Louvre gibi her duvarda, her odada resimler, Kur'an yazmaları... Çoğu hemen hemen kimsenin çıplak gözle görmediği, internette Google'larken ya da eski kataloglarda rastlanılan klasik tablolar... Son derece kibar ve güler yüzlü bir beyefendi... İlk kez sanat konusunda bir gazeteciye röportaj veriyor.

2 BİNDEN FAZLA ESERİ VAR
Çetindoğan'ın 2 binden fazla eseri var. 12 yıl önce kayınbiraderi Ömer Sabancı'nın evinde yer kalmadığı için verdiği Şevket Dağ ve Süleyman Seyyid gibi ünlü ressamların eserleriyle tanışmış koleksiyon tutkusuyla. Bugün bir müze kuracak, hatta 7-8 yıl boyunca hiç eser almadan her sene ayrı bir sergi yapacak kadar çok eser biriktirmiş. Kimler yok ki eşi Demet Sabancı Çetindoğan'la birlikte biriktirdikleri hazinede... Türk resminin Leonardo'su sayılan ve her bir eseri milyonlarla ölçülen Osman Hamdi'nin bilinen 100 eserinden 7 tanesi Çetindoğan'ın koleksiyonunda yer alıyor. Şeker Ahmet Paşa, Avni Lifij, Hüseyin Zekai Paşa (Çetindoğan Türkiye'de sadece 6 koleksiyonda bulunan bu ressamın en fazla tablosunun kendilerinde olduğunu belirtiyor), Ömer Uluç (Öğrenciliğinden ölümüne kadar tüm dönemlerine ait eserler) ve daha niceleri... Günde 2 saatini sanat kataloglarını ve arşivleri incelemeye ayırdığını söylüyor Çetindoğan. "Önce kendiniz öğrenmelisiniz, sonra danışacaksınız. Yoksa piyasada sizi yönlendirenler hayal kırıklığına uğratabilir" diye koleksiyonerler için önemli bir bilgi de veriyor.

TMSF'NİN EL KOYDUĞU ESERLERİ ALDI

Koleksiyonunun toplam değerini öğrenmek için satışa çıkarması gerektiğini söylüyor. "Ancak ciddi bir değeri var" demeyi de ihmal etmiyor. Çetindoğan, "Biz biraz şanslıydık koleksiyonerliğe başladığımızda. Çünkü Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun el koyduğu koleksiyonların satışları vardı. Bulunmaz bir fırsattı ve koleksiyonumuzun büyük kısmı kısa bir süre içinde oluştu" cevabını veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Resme servet döken işadamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN