Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Depremin sigortalı hasarı 35 milyar dolar

Giriş Tarihi: 16.3.2011 12:29 Güncelleme Tarihi: 16.3.2011 12:31
Japonya'da 11 Mart Cuma günü meydana gelen 9 şiddetindeki depremin meydana getirdiği sigortalı hasarının 15 ile 35 milyar dolar arasında olabileceği belirtiliyor. Ancak bu rakama tsunami hasarının dahil olmaması, dünya sigorta endüstrisinin güzünü korkutuyor. Tsunaminin meydana getirdiği zararın da ortaya çıkmasıyla, toplam sigortalı hasar gelmiş geçmiş en büyük rakama ulaşacağı ifade ediliyor. Kötümser bazı tahminler, sigortalı hasarın 500 milyar doları bulabileceği yönünde.

Japonya'da yaşanan deprem ve tsunami felaketleriyle ilgili ilk hasar tahmini risk modelleme şirketi AIR Worlwide tarafından yapıldı. Sigortacı gazetesinde yer alan habere göre şirketin yaptığı tahmin, arama ve kurtarma çalışmalarının h'l' devam ettiği ülkedeki sadece depremden dolayı meydana gelen hasarlarla ilgili. Tsunaminin hasarı ise henüz tahmin bile edilemiyor.

Risk modelleme şirketinin felaketin sigortaya maliyeti ile ilgili ilk tahminlerinin üst limiti, 1923'te yaşanan ve Japonya'da bugüne kadar en büyük hasara yol açan Büyük Kanto Depreminin meydana getirdiği hasar kadar. Bu depremde 35 milyar dolarlık hasar oluşmuştu. 1995'teki Kobe depreminin sigorta endüstrisini uğrattığı zararsa 7 milyar dolardı.

NÜKLEER TEHLİKE SİGORTA KAPSAMINDA OLMAYABİLİR
Felaket sonrası yaşanan nükleer patlamalar her yerde endişe ile takip ediliyor. Ancak bu yüzden oluşacak zararlardan sigorta şirketlerinin sorumlu tutulması beklenmiyor. Dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden Swiss Re de hasar tahmini yapmak için henüz erken olduğunu belirtiyor. Şirketin bu konudaki değerlendirmesi şöyle:

"Japonya'da deprem sigortasının şartları oldukça karışık. Çünkü zarar üç farklı nedenden oluşuyor: Deprem, deprem sonrası yangınlar ve tsunami. Japonya'da konutlardaki deprem ve tsunami hasarını sigorta şirketleri değil, devlet karşılıyor. Depremin ardından meydana gelen yangınlar ise sigorta şirketleri ve reasürans şirketlerinin teminatı altında. Ticari ve endüstriyel kurumların deprem, deprem sonrası yangın ve tsunami teminatlarıysa özel sigorta şirketleri tarafından veriliyor. Nükleer santrallerde deprem, depremden sonraki yangın ve tsunami sonucu oluşan hasarlar ise genel olarak poliçe kapsamı dışında kalıyor. Bu durumlarda oluşan hasara teminat verilmediği gibi, çevreye verilen hasar için de sorumluluk teminatı verilmiyor. Bu yüzden, deprem sonrasında meydana gelen nükleer sızıntının Japon sigorta sektörünü önemli bir hasara uğratmayacağı düşünülüyor."

ŞİMDİYE KADARKİ EN YÜKSEK HASAR KATRİNA'DA YAŞANDI
Bugüne kadar dünyada en yüksek sigortalı hasarın görüldüğü felaketlerin başında Katrina geliyor. 2005'de yaşanan Katrina kasırgasının sigorta maliyeti 62 milyar doları buldu. İkinci sırada ise 18,5 milyar dolar ile 2008'de meydana gelen Ike kasırgası geliyor. Listenin kalanı da şöyle: 1992 Andrew kasırgası 17 milyar dolar, 1994 Amerika depremi 15 milyar 300 milyon dolar ve 2004 Ivan Kasırgası 13 milyar 800 milyon dolar. Uzmanlar, Japonya'da yaşanan deprem ve tsunami felaketinde oluşacak sigortalı hasarın, ilk beşteki olaylarda meydana gelen hasarın toplamını bile geçerek üç haneli rakamları bulacağını tahmin ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Depremin sigortalı hasarı 35 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN