Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Para kokusuna geliyorlar

Japonya, felaketin yaralarını sarmak için uğraşırken, açgözlü hedge fonlar yine sahnede. Krizdeki Japon ekonomisine karşı pozisyon alan felaket fırsatçıları, deprem ve tsunaminin etkisiyle kârlarına kâr katıyorlar

Giriş Tarihi: 16.3.2011
Japonya, 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan tsunami ile tarihindeki en büyük doğal felaketle sarsılırken, bir darbeyi de fırsatçı hedge fonlardan aldı. Nükleer santrallerdeki patlama sonucu küresel ekolojik dengeyi tehdit eden radyasyon sızıntısına karşı tüm dünya alarma geçerken, ülkelerin kriz dönemlerinden nemalanan felaket fırsatçısı fonlar yeniden harekete geçti. Uzun zamandır mali krizdeki Japon ekonomisine karşı pozisyon alarak bekleyen hedge fonlar, yaşanan deprem ve tsunami felaketinin ardından kırılgan Japon ekonomisine odaklanarak beklenmedik kârlar elde etmeye başladı. Hedge fonlar, deprem öncesinde borç problemleri ile boğuşan, nüfusu yaşlanan ve ekonomisi durgunlaşan Japonya'nın er ya da geç finansal kayba uğrayacağı yönünde beklenti içindeydi. 1995'teki Kobe depreminden sonra uzun bir süre siyasi istikrarsızlık yaşayan Japonya'da krizin kontrolden çıkması halinde moratoryum riski dahi konuşulmaya başlandı. Dünyanın farklı bölgelerinde milyarlarca dolarlık fonları yöneten isimlerin başında George Soros, Jim Rogers, John Paulson, Ray Dalio, Jim Leitner ön plana çıkıyor. Son deprem ve finansal piyasaların buna verdiği sert tepki ile bu yönde pozisyon alan fonlar yine birileri hayatta kalma mücadelesi verirken, kârlarına kâr kattı. Hedge fonlar, döviz piyasalarında özellikle Japon para birimi yen ve hükümet tahvillerine karşı pozisyon almayı sürdürüyor.

MİLYON $ KAZANDILAR

Büyükler kadar orta ve küçük ölçekli hedge fon şirketleri de Japonya'daki kaosu fırsata çevirdi. Hayman Advisors adlı fon, depremden bu yana hükümet ve şirket tahvillerinde uzun vadeli pozisyonlarla kâr elde etti. Tokyo Electric Power'ın 5 yıllık tahvillerinin sigorta maliyeti geçtiğimiz cuma 40 bin 700 dolar iken, nükleer tehdidin artması ile birlikte pazartesi günü 240 bin dolara tırmandı. 90 milyon dolarlık ABD'li Commonwealth Opportunity Capital şirketi de önceki gün yaklaşık 200 bin dolar ile Tokyo Electric hisselerinden birkaç milyon dolar kâr sağladı. Japon CDS'lerinden kâr eden bir diğer fon ise Nariman Point. Geçtiğimiz haftalarda yıllık ortalama 500 bin dolar olan Japon şirketlerinin borçlanma maliyeti önceki gün itibariyle 650 bin dolara tırmandı.

En kötü senaryoda Japon ekonomisi yüzde 5 daralır
Japonya'da yaşanan felakete ilişkin olarak DWS Investmest yeni bir rapor hazırladı. Nükleer kaza sonucu radyasyonun Japonya'nın GSYH'sının yüzde 40'ını üreten Tokyo bölgesine yayılması durumunu içeren en kötü durum senaryosuna göre, Japon ekonomisi 2011'de yüzde 5 daralabilir. DWS, yaptığı açıklamada, bu büyüklükte zararların oluşması halinde finans şirketleri, sigorta sektörü veya hedge fonlarda bir kaza yaşanması riski bulunduğunu da vurguladı.

Marmara depreminde de fırsatı kaçırmadılar
Falcon Management'ın kurucusu Jim Leitner, dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip eden bir ekiple çalışıyor. Büyük felaketleri, birer yatırım fırsatına çevirdiği için kendisine 'Felaket Fırsatçısı' denilen Leitner, 1999 büyük depreminde Türkiye' deki bütün cam şirketi hisselerini toplamıştı. Leitner'ın, 2001 krizinde Türk Lirası'ndaki spekülasyonlarda önemli rol oynadığı konuşuldu. İş hayatına Wall Street'teki simsarlık acentalarından birinde başlayan Leitner için kullanılan en belirgin tanımlar şunlar: Disiplinli, sabırlı ve değişken. Piyasanın herkesi batırma gücüne saygı duyar.

BOJ paniği kontrol edemedi
Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) kısa vadeli likidite sağlama ve varlık alım programını genişletme adımları Tokyo'nun kuzeyinde nükleer radyasyon sızıntısının artmasıyla yatırımcı paniğini yatıştırmaya yetmedi. Bankalar arası kredi piyasasında gecelik faiz oranlarında BOJ'nin hedefi yüzde 0.1 iken, bu oran dün yüzde 0.08 ve yüzde 0.13 arasında oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Para kokusuna geliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN