Türkiye'nin en iyi haber sitesi

başkanı kim olacak?

19 ekonomist ile yapılan anketten çıkan çarpıcı sonuç...

Giriş Tarihi: 7.4.2011 13:53 Güncelleme Tarihi: 7.4.2011 13:54
19 ekonomist ile yapılan ankette, Türkiye Cumhuriyeti 'nın yeni başkanı için en güçlü aday, TCMB'nin şu anki Başkan Yardımcısı oldu.

Ankete katılan 19 ekonomistin 14'ü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, beş yıllık görev süresi 18 Nisan'da sona eren 'ın yerine, Başçı'yı aday göstereceği tahmini yaptı.

Merkez Bankası'nın hali hazırda uyguladığı düşük faiz politikasının oluşturulmasında önemli katkısı bulunan Başcı, enflasyondaki artış baskısı nedeniyle göreve gelmesi durumunda bu politikayı tersine çevirme baskısıyla karşı karşıya kalabilir.

Hürriyet'in Bloomberg'den aktardığına göre; yükselen petrol fiyatları, yeni merkez bankası başkanının, bu yıl için hedeflenen yüzde 5.5'lik enflasyonu dengelemek için faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalabileceğini anlamına geliyor.

TCMB, Aralık'tan bu yana, faizleri 75 baz puan düşürmüş ve sıcak para akışını ve kredi büyümesini engellemek için munzam karşılıkları önemli oranda yükseltmişti.

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co'nun gelişmekte olan piyasalardan sorumlu analistlerinden Michael Gomez, Yılmaz'ın yerine geçecek ismin, 'alışılmışın dışında' bir para politikasını devralacağını söyledi.

Gomez, bankanın 2006'da yükselen enflasyon yüzünden iki aylık süreçte faizleri yüzde 4.25 yükseltmek zorunda kaldığı döneme benzer risklerin varlığına da dikkat çekti.

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Başçı'nın Merkez Bankası'ndan çalışma arkadaşı İbrahim Turhan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin de ankette adı öne çıkan diğer adaylar arasında bulunuyor.

Aday için hükümet tarafından açıklama ise Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından Çarşamba günü yapılmıştı. Babacan, yeni başkanın Yılmaz'ın görev süresi sona erene kadar açıklanmayacağını belirtmişti.

YATIRIMCILARI ŞAŞIRTMIŞTI

43 yaşındaki Başçı, 11 Aralık'ta TCMB'nin düşük faiz, yüksek munzam karşılıkları uygulamaya başladığı politikayı açıklayarak, yatırımcıları şaşırtan isim olarak biliniyor.

Babacan ile kolej arkadaşı olan Başçı, 2003'te merkez bankasında görevlendirilmeden önce, Babacan'a danışmanlık da yapmıştı.

Başçı, beş yıl önce Erdoğan tarafından Yılmaz'ın yerine aday gösterilmiş, ancak o zamanki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından adayları reddedilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası başkanı kim olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN