Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vizeye 1.000 € da yetmedi

AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına yaşattığı Schengen vizesi kâbusu tam gaz devam ediyor. Vize için "dolu banka hesabı" isteyen AB ülkelerine 1.000 euro bile yetmiyor. "Schengen vizesi için hesabımda kaç para olmalı?" sorusunun cevabı ise belirsiz

Giriş Tarihi: 7.4.2011
Türkvatandaşlarının AB ülkelerine girebilmek için çektiği vize işkencesi, konsolosluklardan acentelere iletilen "kişinin banka hesabı yetersiz" söylemi ile katlandı. Hesabında 2.500 TL (yaklaşık 1.200 euro) olan Avukat Aslı C.'nin İspanya'ya vize başvurusu banka hesabı engeline takıldı. Vize görüşmesinden bir gün önce turizm acentesinden bir telefon alan Aslı C. "Hesabınıza en az 1500 TL daha yatırmazsanız, İspanya vize vermez" söylemi ile karşılaştı. Öte yandan, "banka hesabımda kaç para olursa vize alabilirim" sorusunda net bir yanıt veremeyen acenteler ise bu konuda karmaşa yaşandığını söylüyor.

KÂBUSUN PARÇASI

Bir yandan alınan harçlar, diğer yandan istenen evraklar derken vize çilesine şimdi de banka hesapları eklendi. İstanbul'da yaşayan Avukat Aslı .C İspanya'ya turistik vize başvurusunda bulundu. Ancak vize görüşmesinden bir gün once turizm acentasından "Acil" kodlu bir mesaj aldı. Acente yetkilileri, Aslı.C.'ye "Hesabınıza en az 1500 TL daha yatırmazsanız İspanya vize vermez, bize iletilen bu" dedi. Yetkililerinin uyarısı sonucu hesabına ekstra para yatırmak yolunu seçen Aslı C., "Bu uygulama Türk vatandaşlarına çektirilen vize kabusunun bir parçası, her seferinde farklı zorluklar yaşıyoruz. Bu yüzden kimse AB ülkelerinine gitmek istemez hale geldi. Anlamadığım, eğer baktıkları hesap hareketleriyse benim bu ekstra rakamı vize görüşmesinden hemen önce yatırdığım zaten belli olacak. Ayrıca bu limit kime göre, neye göre belirleniyor. Alt limit ne? Kimseden açık bir cevap alamıyoruz" dedi.

İnsan haklarına tecavüz
Öte yandan, Almanya'da bir fuar ziyaretinde bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da vize konusunda sert çıktı. Almanya'ya her fuara gelişinde sanayicilerin vize konusundan şikayet ettiklerini, ancak artık bu işin ahlaki boyutlara kadar gittiğini belirterek, "Vize almak için başvuran Türk işadamlarından evlilik cüzdanı istiyorlar. AB, bu uygulamalarla, dünya ticaretinin bütün kurallarını çiğniyor. Bu korumacılığın daniskası, ticarete teknik engeldir'' dedi. AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına vizesiz geçiş sağlayan Avrupa'nın bu konuda Türk işadamlarına, sanayicilerine, ihracatçılarına zorluk çıkarttığını anlatan Çağlayan, şunları söyledi: ""Artık işi ahlaki boyutlara kadar götürdüler. Vize almak için başvuran Türk işadamından evlilik cüzdanı istiyor, nikah memuru musun, seni ne ilgilendirir."

Belli bir limit yok
Acenteler rakam konusunda bir netlik olmadığını söylüyor. Beytour vize sorumlusu Ferhat Ter, "Konsoloslukların belirlediği belli bir rakam yok. Biz müşterilerimize en az 2 bin 500 TL diyoruz. Minimum rakam belirlenmiyor çünkü belirlenirse eş dosttan alt limit toparlanıp yatırıldığı düşünüyor, ama şu anda da yapılan farklı değil" dedi. Hesabında çok yüksek meblağlar olanların ise bu bilgileri vermek istemediklerini kaydeden Ter, "Vatandaşlar, 'Konsolosluklar benim banka hesaplarımla ilgili neden bilgi istiyor?' şüpheleri taşıyor. Özel hayata saygının öne çıktığı AB'de, çifte standart uygulanıyor" diye konuştu.

SEVDA YÜZBAŞIOĞLU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vizeye 1.000 € da yetmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN