HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaat kazaları bu sefer güldürecek

TOKİ'nin desteğiyle Uluslararası İnşaat Kazaları Karikatür Yarışması düzenleniyor.

Giriş Tarihi: 20.4.2011 17:18 Güncelleme Tarihi: 20.4.2011 17:19
Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, ''Uluslararası İnşaat Kazaları Karikatür Yarışması'' düzenledi. Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) ana sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmaya son katılım tarihi 30 Nisan 2011.

TOKİ'nin duyurusuna göre, inşaat sektöründeki meydana gelen iş kazalarını karikatür yardımıyla ortaya koymak ve sektör çalışanlarını düşünmeye sevk ederek farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen, ''Uluslararası İnşaat Kazaları Karikatür Yarışması''na, amatör veya profesyonel tüm karikatürcüler katılabilecek.

İnşaat sektörünün çalışma anlamındaki en tehlikeli sektörlerden birisi olarak bilindiğine işaret edilen duyuruda, inşaat sektöründeki en önemli problemlerden birisinin işçi ölümlerine ve ağır yaralanmalarına neden olan şantiyede meydana gelen iş kazaları olduğu vurgulandı. Duyuruya göre, insan ölümleri yanında ekonomik kayıplar, verimlilik ve firma açısından olumsuz şöhret işin diğer önemli yanlarını oluşturuyor.
İnşaat sektöründeki meydana gelen iş kazalarını karikatür yardımıyla ortaya koymak ve sektör çalışanlarını düşünmeye sevk ederek farkındalığı artırmak üzere uluslararası nitelikte yarışma düzenlendi.

Amatör, profesyonel tüm karikatürcülerin katılabileceği yarışmaya, inşaat sektöründe iş kazaları konusunu işleyen, A4 (210mmX297mm) ya da A3 (297mmX420mm) boyutlarında her tür kağıda istenilen teknikle, siyah-beyaz veya renkli olarak çizilebilecek karikatürler gönderilecek. Bilgisayar ortamında tasarlanmış karikatürler de yarışmaya katılabilecek, ancak kağıda alınan çıktı imzalandıktan sonra gönderilmesi gerekiyor. Yarışmacılar en çok 3 karikatürle yarışmaya katılabilecek.

Yarışmaya katılacak karikatürler, daha önce herhangi bir yerde yayımlanmış olabilecek, ancak hiçbir yarışmada ödül almamış olması gerekiyor.

Katılımcıların karikatürlerini, 30 Nisan 2011 tarihine kadar ''Anadolu Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, 2 Eylül Kampüsü, Eskişehir, Türkiye'' adresine posta ile göndermeleri gerekiyor.

Yarışmada, birinci seçilen esere bin dolar, ikinci seçilen esere 750 dolar, üçüncü seçilen esere 500 dolar ödenecek, ayrıca, 5 esere başarı belgesi verilecek.

Yarışmanın jürisinde, karikatürcü, üniversite öğretim üyeleri yanında önemli inşaat firmalarının temsilcileri de yer alıyor.

Yarışmanın seçici kurulu, Prof. Dr. Davut Aydın (Anadolu Üniversitesi Rektörü), Prof. Atila Özer (Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Md.), Hikmet Cerrah (Karikatürcü), Sani Şener (TAV İnşaat), Erdal Eren (Göçay İnşaat Genel Müdürü), Emin Sazak (Yüksel İnşaat Genel Müdürü), Prof. Dr. Ahmet Tuncan (Anadolu Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı), Doç. Dr. Gökhan Arslan'dan (Anadolu Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı) oluşuyor.

Seçici kurul tarafından belirlenen karikatürler sergilenecek, ödül kazananlara ödülleri sergi açılışında verilecek. Seçici kurul tarafından belirlenen bazı karikatürler bir albümde toplanacak ve katılımcılara da gönderilecek. Yarışmaya katılan karikatürler geri verilmeyecek, bu organizasyonla ilgili albüm, broşür, kartpostal, web sitesi ve afişlerde yayımlanabilecek, bunun dışındaki tüm yayın hakları eser sahibinin olacak. Yarışmaya katılanlar bu şartname hükümlerini peşinen kabul etmiş sayılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaat kazaları bu sefer güldürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN