Türkler AB’den geri dönüyor

Giriş Tarihi: 6.6.2011

AB ekonomisindeki kırılmaların Avrupalı Türklere tek yön dönüş bileti aldırdığını belirten İKV Başkanı Haluk Kabaalioğlu, "Bir yanda iş piyasalarındaki durgunluk, diğer yanda ise yükselen duvarlar, AB'deki Türkler için geri dönüş zillerini çaldırıyor" dedi

Avrupa Birliği adeta yangın yerine döndü. Bir yanda Yunanistan'ın borçlarını ödeyememe (temerrüt) korkusu, diğer yanda Yunanistan ve Portekiz ile birlikte yeni bir krizle karşı karşıya kalan İspanya'nın kemer sıkma politikaları... Tüm bu gürültünün ortasında hayatlarını şekillendirmeye çalışan 4 milyon Türk vatandaşı da temelli dönüş için tek yön dönüş bileti almaya başladı...AB merkezli Cafebabel'in araştırmasına göre sadece Almanya'da yaşayan 40 bin Türk vatandaşı geçen yıl Türkiye'ye dönme kararı aldı. Son 30 yılda ise 500 bin kişi geri döndü. Türkiye - AB ilişkilerini en yakından takip eden isimlerden biri olan ve 2007 yılından beri İktisadi Kalkınma Vakfı'nın (İKV) Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ile hem bu süreci hem de bir türlü aşamadığımız Schengen engelini konuştuk. Amacı Türk iş dünyasını ve kamuoyunu AB'deki gelişmeler konusunda bilgilendirmek olan vakfın başkanı, AB iş piyasalarında yaşanan durgunluğun Türkiye'ye dönüşleri tetiklediğini belirterek, "Bir yanda iş piyasalarındaki durgunluk, diğer yanda ise yükselen duvarlar AB'deki Türkler için geri dönüş zillerini çaldırıyor" diyor.

Hepimiz Schengen mağduruyuz. Tepkimiz giderek artıyor, AB'de ise bazı hükümetler vizeyi kaldırmak için komisyona başvuruyor... Son olarak İtalya böyle bir çıkış yaptı. Nasıl kurtuluruz biz bu Schengen'den?
Evet, malesef bu haksızlık sürüyor. Olumlu gelişmeler de var; İtalyan hükümetinin vizeleri kaldırmak için komisyona başvurması, Yunanistan'da eli güçlü olan turizmcilerin ciddi lobi yapmaları gibi. Ancak malesef Avusturya başta olmak üzere, Almanya ve Fransa vize konusundaki ısrarlı tutumlarından vazgeçmiş değiller. Bize sürekli olarak hukukun üstünlüğü, mahkeme kararlarına saygı gibi konularda nutuk vermekten zevk alan Avrupalılar, hukuku çiğnemeyi sürdürüyor.

Tek tek ülkelerin başvurusuyla olur mu bu iş?
Normalde olmaz. Komisyon İtalya'yı Avrupa Topluluğu Adalet Divanı'na (ATAD) dava eder. İtalya tek başına böyle bir karar alamasa da bu girişim çok önemli.
Şu
anda vizenin kaldırılması için uygun bir ortam var mı AB'de?
Bulgaristan ve Romanya'nın AB üyesi olmaları, Kuzey Afrika'dan gelen göçler derken belli ülkelerde suç oranı çok arttı. Fransa, Romanları sınır dışı ediyor. Şu anda AB kamuoylarında vizenin kaldırılması konusunda olumlu bir havadan bahsetmek zor.

Peki, ne yapabiliriz bu havayı değiştirmek için?
Bugünkü Türkiye'nin vizenin konduğu 80'li yıllardaki Türkiye olmadığını açık ve net anlatmalıyız. O tarihte yıllık ihracatımız 1.9 milyar dolardı! Ayrıca büyük çapta işçi göçü olacağını savunanlar da şunu unutmasınlar ki Türkiye'de çalışan 500 -700 bin arası yabancı işçi var, bunların bir kısmı da AB'ye üye olan Bulgaristan'dan, Romanya'dan gelen yabancı işçiler...

Yeni davalar yolda
AB'li hukukçuların Schengen'e bakışı nasıl? Avrupa'da birçok hukukçu, vize alamayan kişiler için ilgili makamlara tazminat davaları açmaya hazırlanıyor. Vize konusundaki gelişmeleri AB'deki hukukçulara anlatmak için bir dizi toplantı düzenledik, yüzlerce hukukçu konuya ilgi gösterdi. Yeni davalar gelecek...

Sanayici tecrit edildi
Türkiye'nin biçok Arap ülkesiyle vizeyi kaldırması Schengen sürecini nasıl etkiliyor? 'Siz Yemen'e, Libya'ya, Suriye'ye vizeyi kaldırdınız, nasıl uyum sağlayacağız?' diyorlar. Biz de, "Siz Türk sanayicisini Avrupa piyasalarından tecrit ederseniz, bizim de kendi çıkarlarımızı korumak açısından bölgedeki ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmek en doğal hakkımız.Yeter ki siz vizeyi kaldırın biz de Schengen kurallarına aynen uyalım" diyoruz. AB mali krize girince ihracat düşerken bu bölgelere olan ihracat arttı. Bizim de vizeleri kaldırırken bunu göz önüne almamız gerekli.

Öfkenin temelinde vize var
Türkiye'nin AB'ye katılmasının avantajlarını nasıl anlatabiliriz? Avrupa İstikrar Girişimi, Türkiye'de AB'ye karşı duyulan hırs, kızgınlık ve öfkenin temelinde vize uygulamasının ortaya çıkardığı haksızlıklar olduğunu tespit etmiş. Bunu düzeltmek için aralarında Eski Almanya İçişleri Bakanı Otto Schilly'nin de olduğu bir grup, "Bizlerle iş yapan bir Türkiye, AB sınırları içinde çok daha fazla güvenlik demek" argümanını geliştirdi.

Bunu nasıl ölçümlemişler?
Mesela Türk makamları AB güvenlik kurumlarından gelen talepleri ne hızda işleme koyuyor... Bunu ölçümleyerek, eskiden Türkiye'nin bu konularda süratle işbirliğine gittiğini, bu öfke kızgınlıkla Türkiye'nin işbirliği yapmayacağını, bunun ciddi bir tehlike yaratacağını savunuyorlar.

Yabancı düşmanlığı körükleniyor
Bu durum oradaki Türkleri nasıl etkiliyor? İş piyasalarında Türkler açısından nasıl bir manzara var? AB'de işsizlik yüksek durumda. Nispeten iyi olan ülkeler ise kendi vatandaşları konusunda seçici davranabiliyor. Artan ekonomik sıkıntı yabancı düşmanlığını körüklüyor. Yükselen duvarlar AB'de yaşayan Türkleri, Türkiye'ye döndürüyor. Erasmus değişim programıyla Almanya'da, Hollanda'da doğmuş ve bir yarıyıl buraya okumaya gelen gençler Türkiye'ye geldikten sonra geri dönmek istemiyorlar.

SEVDA YÜZBAŞIOĞLU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler AB’den geri dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN