Dünya Ekonomik Forumu başladı

Giriş Tarihi: 8.6.2011 17:28 Güncelleme Tarihi: 8.6.2011 17:28

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) "Orta Asya ve Avrupa" konulu toplantısı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da tarihi Hofburg Sarayı'nda başladı.

WEF kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab açılıştan önce bir konuşma yaptı. Schwab, Viyana'yı seçmekten dolayı mutlu olduklarını, Avrupa'nın ve dünyanın geleceği için Orta Asya'nın çok önemli olduğunu söyledi. Orta Asya'ya yatırım yapılması çağrısında bulunan Schwab, "Bunun için Viyana'dayız. Orta Asya yatırımlarınıza Viyana'da başlayın" dedi.

NÜKLEER ENERJİYE HAYIR
Orta Asya ve Avrupa'nın geleceği ve enerji sektörünün ana gündem maddesi olarak masaya yatırılacağı forumun açılış konuşmasını Avusturya Başbakanı Werner Faymann yaptı.
Faymann, WEF'in Viyana'da yapılmasından dolayı mutlu olduklarını açıklarken, gelecekte Avrupa'nın enerji ihtiyacını karşılamakta Orta Asya'nın çok büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Avusturya'nın nükleer enerjiye hayır dediğini hatırlatan Faymann, Almanya'nın da yakın gelecekte nükleer enerjiden vazgeçeceğini söyledi.

Japonya'da yaşanan felaketin herkese ders olması gerektiğini anlatan Faymann, şöyle konuştu: "Nükleer enerji dünyamız için büyük tehlike teşkil ediyor. Yenilenebilir enerji üretimine yönelmeliyiz. Çevre dostu olan bu enerji türü için yapılacak yatırımlarla yeni iş imkanları sağlanacaktır. Orta Asya bu bakımdan Avrupa için önem taşıyor. Orta Asya gazı Avrupa'nın gelecekteki enerji ihtiyacını karşılayacak. Bu bağlamda Nabucco boru hattı Türkiye üzerinden Orta Asya gazını Avrupa'ya taşıyacaktır. Bu hat sadece gaz taşımayacak, ülkeler arası ilişkilerimizi de geliştirecektir."

ORTA ASYA'NIN İSTİKRARI ÖNEMLİ
Avusturya Cunhurbaşkanı Heinz Fischer de konuşmasında, Orta Asya'nın Avrupa için önemine değinerek, Orta Asya ülkelerindeki siyasal istikrarın desteklenmesi çağrısında bulundu.

Fischer yaptığı konuşmada, globalleşen dünyada enerji açığını kapatmak için farklı arayışlar olduğunu belirterek şunları söyledi: "Orta Asya bu bağlamda Avrupa için çok büyük önem teşkil ediyor. Orta Asya devletlerinin siyasal ve ekonomik istikrarı hem bölge halkı, hem de Avrupa ve dünya için önem taşımaktadır. Siyasal ve ekonomik istikrarın yanında, toplumların refahı ve mutluluğunun sağlanması gerekir. Sosyal ve ekonomik olarak mutlu olmayan toplumlarda istikrarı sağlamak mümkün olmaz."

AVUSTURYA POLİSİ SINIRDA SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALDI
WEF "Orta Asya ve Avrupa" toplantısı için başkent Viyana'da geniş güvenlik önlemleri alınırken, Avusturya geçen haftadan beri Schengen Anlaşması'nı devre dışı bırakarak sınırlarda sıkı kontroller yapıyor.

500'den fazla katılımcının yer aldığı foruma Avusturya, Ermenistan, Gürcistan, Macaristan, Kırgızistan, Letonya, Slovenya, Tacikistan, Ukrayna devlet ve hükümet başkanları katılıyor. Forumda ayrıca, çeşitli ülkelerden 24 bakan, 150 küresel şirketin CEO'ları, 30 ülkeden 50'den fazla önde gelen isim yer alıyor.

Türkiye'den ise Ahmet Mücahit Ören, Hasan Akçakayalıoğlu, Yılmaz Argüden, Saltuk Ertop, Bülent Göktuna, Selahattin Hakman, Ata Selçuk, Süleyman Sözen, Onur Türk, Levent Veziroğlu, Mehmet N. Yağcı, dünya ekonomik forumuna katılan işadamları arasında yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Ekonomik Forumu başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN