50 bin aranıyor

Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen lise mezunlarına yeni iş fırsatları doğdu.

Giriş Tarihi: 23.8.2011 11:35 Güncelleme Tarihi: 23.8.2011 15:07
Kariyer.net verilerine göre lise mezunlarına olan talep geçen yıla kıyasla yüzde 68 artarken, yaklaşık 50 bin na yeni iş fırsatı doğdu. Lise mezunu adaylara en çok talep son yıllardaki istiham artışıyla dikkat çeken mağazacılık ve çağrı merkezlerinden gelirken, adayların en çok yoğunlaştığı pozisyon ise satış temsilciliği oldu.

Kariyer.net, üniversite tercihleri sonucunda herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen ve bir an önce iş hayatına atılmaya hazırlanan lise mezunu adaylar için sektörlerin istihdam haritasını çıkardı. Kariyer.net verilerine göre mağazacılık ve çağrı merkezleri gibi yetişmiş personel açığı bulunan sektörler istihdamda en çok lise mezunu adayları tercih ediyor.

Satışta çalışacak 15.000 lise mezunu aranıyor

2011'in ilk 8 ayında lise mezunlarına olan talebin en yoğun olduğu pozisyonlar ve aranan kişi sayısı söyle sıralanıyor: 15 bin satış temsilci, 5 bin elemanı, bin 100 r, 900 , 850 mağaza yöneticisi, 700 muhasebe uzmanı, 650 şube müdürü, 600 güvenlik görevlisi.

Mesleğe Göre - 2011
Aranan kişi sayısı - Pozisyon Adı
15.000
5.000 Çağrı Merkezi Elemanı
1.100
900 Kasiyer
850 Mağaza Yöneticisi
700 Muhasebe uzmanı
650 Şube Müdürü
600 Güvenlik Görevlisi
550 Depo Elemanı

Mağazacılık ilk sırada yer alıyor

En çok lise mezunu arayan sektörler ise şöyle sıralanıyor: mağazacılık (10.500), enerji(1600), tekstil (1500), bilişim (1200), gıda (1200), telekomünikasyon (1100), turizm (900), turizm (900) ve otomotiv (800).

Sektöre Göre - 2011
Aranan kiyi sayısı - Sektör Adı
10.500 Mağazacılık
1600 Enerji
1500 Tekstil
1200 Bilişim
1200 Gıda
1100 Telekomünikasyon
900 Turizm
800 Otomotiv

AVM sayıları beraberinde istihdamı da arttırdı

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, lise mezunlarının sürekli eğitim ve gelişim içeren bu fırsatları iyi değerlendirdikleri takdirde başarılı bir kariyer için önlerinde hiçbir engel bulunmadığını belirtiyor. Azoz, sektörlerdeki taleplerle ilgili şu yorumları yapıyor:
"Birbiri ardına faaliyete geçen alışveriş merkezleriyle istihdam potansiyelini de hızla artıran mağazacılığın lise mezunlarına olan talebi bir önceki yıla göre iki katına çıktı. Yatırımlarını hızlandıran enerji sektörü de istihdam anlamında geçen yıla göre büyük bir artış sergiliyor. Yine bilişim sektörü lise mezunlarına iş fırsatı sağlayan en önemli sektörler arasında yer alıyor."

Lise mezunlarını özel sektör eğitiyor

"Ülkemizde üniversite eğitimi çok önemli ancak meslek sahibi olmanın, başarılı bir kariyer inşa etmenin tek yolu değil" diyen Azoz, sözlerine şöyle devam ediyor: "Özel sektörün içinde bulunduğu nitelikli personel sıkıntısı, mesleki eğitimi ön plana çıkarıyor. Birçok şirket uygun pozisyonlar için lise mezunlarını istihdam edip, meslek içi eğitimler ve sertifika programlarıyla yetkinliklerini artırma yoluna gidiyor. Şirketler bu gelişim planı içinde cazip terfi imkanları da sunuyor. Özellikle mağazacılıkta ve çağrı merkezlerinde birkaç yıl içinde yöneticilik seviyesine gelmek mümkün. Kendini geliştiren, eğitimle mesleki yetkinliklerini kazanan, gerekli performansı sergileyen lise mezunu adayları, çağrı merkezlerinde takım lideri, mağazalarda yönetici olarak sıklıkla görmek mümkün."

Belirli pozisyonlar için lise mezunu adaylar tercih ediliyor

Azoz, Kariyer.net'te "lise mezunu" kriterini içeren birçok iş ilanı bulunduğunu, belirli pozisyonlar için işverenlerin özellikle lise mezunlarıyla çalışmayı tercih ettiğini söylüyor. Belli pozisyonların ömür boyu kariyer fırsatı sunduğunu belirten Azoz, lise mezunlarının bu alanlarda kendini geliştirerek, sürekli öğrenerek yükselen bir kariyer grafiği çizebileceklerini vurguluyor.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, kariyerlerine devam etmek isteyen lise mezunu adaylara şunları öneriyor:

* Yabancı dilinizi geliştirin.

İngilizce artık iş dünyasının vazgeçilmez bir kuralı. İngilizce'yi en az orta seviyede kullanabilen lise mezunları, işverenler tarafından tercih ediliyor. Özellikte turizm sektörü Rusça, Arapça gibi dilleri bilen lise mezunlarına büyük fırsatlar sağlıyor. Yurtdışı operasyonları olan Telekom ve inşaat gibi sektörlerde de yabancı dil çok önemli avantajlar sağlıyor.

* Sürücü ehliyetinizi alın.

Özellikle satış pozisyonlarında sürücü ehliyeti, size birçok kapıyı açabilecek önemli bir belge olacak.

* Kurslara ve sertifika programlarına katılın.

Çalışmak istediğiniz alanla ilgili alacağınız her eğitim, sizi bir adım öne çıkaracaktır. Sertifika sahibi olmak, özellikle bilişim ve muhasebe gibi alanlarda büyük önem taşıyor. Cazip bir alanda tamamlayacağınız sertifika programları, uzman olarak kabul edilip iyi koşullarda iş bulmanızı sağlayacaktır.

* Kariyer fırsatlarını sorgulayın.

İş arama sürecinizde işyerinizin sizden neler beklediğini, ne gibi eğitimler sunduğunu ve sizin için nasıl bir kariyer planı hazırladığını sorun.

* Ömür boyu eğitim kuralını unutmayın.

Şirket içi eğitimlerden kendi katılacağınız sertifika programlarına, eğitimin bitmeyen bir süreç olduğunu unutmayın. Bu eğitimlerden alabileceğiniz maksimum faydayı alıp işinize aktarmaya özen gösterin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 bin lise mezunu aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN