Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gübre fiyatları çiftçiyi tedirgin ediyor

Giriş Tarihi: 4.9.2011 13:52 Güncelleme Tarihi: 4.9.2011 13:53

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gübre fiyatlarında geçen yıla göre yaşanan ve yüzde 55 ila yüzde 90'lara varan yüksek artışların üretici kesimi tedirgin ettiğini söyledi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de bitkisel üretimdeki verim ve miktarlarının düşüklüğünün en önemli sebeplerinden birinin yeterli miktarda gübre kullanılmaması olduğunu ifade etti. Halen ihtiyaç duyulanın yarısı kadar gübre tüketildiğini bildiren Bayraktar, gübrenin bitkisel üretimde yüzde 40 dolayında üretimi artırıcı etkisi olduğu dikkate alındığında, yeterli ve zamanında gübre kullanımının öneminin çok daha iyi anlaşılacağını kaydetti.

2008 yılında da yaşandığı üzere, gübre fiyatlarındaki artışların, üreticinin gübre kullanımından kaçmasına sebep olduğuna işaret eden Bayraktar, şöyle konuştu:

"Zaten yeterli düzeyde olmayan gübre kullanımı, bu kaçışla daha da azalmakta, bu da ürünlerimizde ciddi verim kayıplarına sebep olmaktadır. Son aylarda gübre fiyatlarındaki türlerine göre yüzde 50 ila 90'lara varan fiyat artışları üreticimizi tedirgin etmekte ve gübre kullanımında kısıtlamaya gitmelerine yol açmaktadır. Atılmayan her kilogram gübre üründe verim kaybı anlamına gelir. Özellikle yeni bir ekim sezonu başlayacakken gübrede görülen yüksek artış, üreticiyi üretimden ve gübre kullanımından uzaklaştırır"

Bu durumda satışların düşeceğini gübre sanayicilerinin gözden kaçırmaması gerektiğini belirten Bayraktar, "Üreticilerimiz gübre kullanamazlarsa, sanayicimiz de, buna aracılık eden bayiler de para kazanamaz. Bu nedenle yüksek fiyat artışlarına sanayicilerimizin de engel olması gerekir" dedi. 2011 yılı ürün maliyetlerinde gübre masraf oranının buğdayda yüzde 12, pamukta yüzde 19, mısırda yüzde 20 dolayında olduğu bilgisini veren Bayraktar, şunları söyledi: "Tarımsal üretimin iki temel girdisi olan gübre ve mazotta destekler devam etmektedir. Çiftçinin 2010 yılında gübre için ödediği bedel yaklaşık 3,8 milyar TL'dir. 2010 yılında gübre desteği için ödenen 704 milyon TL, gübre masrafının ancak yüzde 18'ini karşılamıştır. 2011 için gübre destek miktarları yüzde 9-17 arasında artırılmıştır. Gübre fiyatlarındaki bu artış devam ederse, açıklanan destek miktarının gübredeki KDV'yi bile karşılaması mümkün değildir. Çiftçinin zamanında ve yeteri miktarda gübre kullanımının sağlanması için fiyat artışları karşısında destek miktarı da buna paralel artırılmalı ve ödemeler gübrenin yoğun kullanıldığı dönemde yapılmalıdır. Üretim maliyetlerinin düşürülmesinde öncelik, üretimin temel girdileri üzerindeki vergi yükünün kaldırılması veya çiftçiye vergi iadesi şeklinde geri ödenmesi olmalıdır. Ayrıca, ithal gübrelerde düşük de olsa yüzde 1,9- 6,5 oranında uygulanan gümrük vergileri de kaldırılmalıdır." Üretimin devamlılığı ve verimin artırılması açısından gübredeki bu fiyat artışlarının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yakından takip edilmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Bayraktar, "Unutulmamalıdır ki, üretimde verimlilik için gübre ne kadar gerekliyse üreticiler de gübre sanayicileri için o kadar önemlidir. Üretici ve üretim yoksa gübreye de sanayisine de gerek yok demektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gübre fiyatları çiftçiyi tedirgin ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN