Tansa Mermerci sanat dersi verecek

Giriş Tarihi: 18.9.2011

Halının ve perdenin rengine göre tablo satın alma devri kapandı. Tansa Mermerci Ekşioğlu, Zeynep Öz ve Laura Carderera, bilinçli olarak sanat eseri satın almak isteyenler için SPOT adlı butik bir çağdaş sanat kursu kurdu

İstanbul artık çağdaş sanat konusunda dünya haritasındaki yerini aldı. 20 yıldır düzenlenen İstanbul Bienali, tüm dünyadan sanatseverlerin gözünü Türkiye'ye çevirmesine vesile oldu. Bienal her yıl bünyesine kattığı galeri, sanatçı ve organizsayonlarla adından daha fazla söz ettirmeyi başarıyor. İlgi fazla ama bu ilgiye yeterince karşılık verecek bir bilgi ortamı maalesef yoktu. Kendisi de bir çağdaş sanat koleksiyoneri olan Tansa Mermerci Ekşioğlu da bu eksikliği gidermek için iki küratör arkadaşı Zeynep Öz ve Laura Carderera ile bir araya gelerek SPOT isiminde çağdaş sanat eğitimi veren bir kurs kurdu. Ben de bu butik sanat eğitimi projesini konuşmak üzere Tansa Mermerci Ekşioğlu, Zeynep Öz ve Laura Carderera ile bir araya geldim. Tamamen bağımsız bir kurs olan SPOT, çağdaş sanatı anlamak isteyenler ya da koleksiyoner olmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat gibi gözüküyor. Üstelik bu kursta göreceğiniz eğitim, okul düzeneğinden çok farklı. 20 kişilik sınıfta farklı eğitmenler her hafta konuşma yapacak. Ama kurs, sadece sınıf eğitimiyle de sınırlı değil. İşin en eğlenceli tarafı katılımcıların eğitmenlerle birlikte İstanbul Bienali'ni, galerileri, sanatçı atölyelerini ve koleksiyonerlerin evlerini gezme fırsatını yakalayacak olması. Ayrıca katılımcılar her cumartesi günü düzenlenecek olan galeri turlarına sanatsever bir arkadaşını da davet edebilecek. "Burada önemli olan ağı mümkün olduğunca genişletmek, çağdaş sanat sevgisini daha fazla kişiye aşılamak" diye anlatıyor Ekşioğlu.

SANATÇILAR DESTEKLENECEK

18 Ekim'de başlayacak olan bağımsız çağdaş sanat eğitimi toplam yedi hafta sürecek ve her salı saat 10.30'da start alacak. Akaretler'deki W Hotel'in konferans salonunda gerçekleşecek dersler üç saat sürecek. Ayrıca işin en sevindirici taraflarından biri de kurstan elde edilecek gelirin yine sanata yatırılacak olması. Nasıl mı? Gelin bu kısmını da Ekşioğlu'ndan dinleyelim: "Sanatın içinde birden çok oyuncu var. Sanatçılar, galeri sahipleri ve küratörler. Bizim bu eğitimi verme amacımız sanatın her alanında faaliyet gösteren kişilerin kazanç elde etmesini sağlamak. SPOT'ta alacakları eğitimle sanatseverler çağdaş sanat hakkında merak ettiklerini öğrenme şansı elde edecekler. Ayrıca bu eğitimden elde edeceğimiz geliri de genç sanatçıları desteklemek için harcayacağız. İhtiyaca göre sergi yapmalarına destek vereceğiz ve Türk sanatçıların uluslararası arenada boy gösterebilmesi için gereken desteği sağlayacağız."


LİSELİLER BİLE İLGİLİ
İlk pilot eğitimin 18 Ekim'de başladığını belirtelim. Ama talebin oldukça fazla olduğunu söyleyen üç arkadaş ekstra kurs açabileceklerinin de sinyallerini veriyor. Carderera, "Özellikle gençler de çağdaş sanata büyük ilgi duyuyor. Lise öğrencilerinden çok fazla talep görüyoruz. Bizim belirli bir yaş sınırlamamız yok. Ama liseliler için, onlara uygun saatlerde bir eğitim daha eklemeyi düşünüyorz. Profesyonel iş hayatı yoğun olan ve ancak hafta içi iş çıkış saatinde derse gelebilecek olan bir kitle de var. Onlar için de ileriki dönemlerde farklı bir program oluşturabiliriz. Hatta derslerin İngilizce olacağı bir eğitim de planlarımız arasında var" sözleriyle çağdaş sanata olan ilginin ne kadar fazla olduğunu gözler önüne seriyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Tansa Mermerci sanat dersi verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN