Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Padişah fermanları müzeye kavuşuyor

Giriş Tarihi: 27.11.2011

Gürmen Tekstil'in Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, müze için bina satın aldığını açıkladı. Gür, "Padişah fermanlarını sergilemek için Anadolu yakasında bina satın aldık" dedi

Londra'da sadece devlet üst düzey yönetimi değil, işadamları da sergi açılışlarıyla öne çıktı. Ramsey markasıyla öne çıkan Gürmen Tekstil'in Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, İstanbul'da Anadolu yakasında bir müze açmak için yoğun çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. Londra'da Osmanlı Padişah Fermanları ve Beratları sergisinde gazetecilere açıklama yapan Gür, 1999 yılından bu yana topladığı eserleri müzede sergileyecek olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi. Kurucusu olduğu Remzi Gür Eğitim, Kültür, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı aracılığıyla kuracakları müzenin yerini satın aldıklarını belirten Remzi Gür, "Müze için aldığımız yerin neresi olduğunu şu anda açıklayamam, sadece yerinin Anadolu yakasında olduğunu söyleyebilirim. Osmanlı eserlerini sergileyeceğimiz bir müze olacak. Zaman içinde bizim tarihimizi yansıtan Osmanlı padişah fermanlarından oluşan bir koleksiyonum var. Bu koleksiyonu da burada sergileyeceğim. Müzenin adını şimdilik Remzi Gür Kültür Eğitim Vakfı olarak planlıyoruz" diye konuştu.

20 GÜN SERGİLENECEK

Gür, sahip olduğu Osmanlı Padişah Fermanları ve Beratları Koleksiyonu ilk yurtdışı sergisini Vodafone ve Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğunda Londra'da açtıklarını belirterek şunları anlattı: "Padişah fermanları bizim tarihimizi ve kültürümüzü anlatan, bugüne kadar gelmiş çok önemli eserler, belgeler. Ferman ve beratlarda bizi yansıtan çok önemli bilgiler yer alıyor. 'Bunlara neden biz sahip olmayalım' diye bir merak uyandı içimde ve zamanla bu merak bir koleksiyona dönüştü. Şimdi bunu 20 gün için Londra'da sergileyeceğiz." Padişah fermanları biriktirmeye 1999'da başladığını kaydeden Gür, koleksiyonla ilgili şu bilgileri verdi: "Osmanlı'da 400 yıllık bir Padişah fermanları birikimi var. 36 padişahın bugüne kadar gelen ferman ve beratları dünyanın çeşitli ülkelerinde yer alıyor. Benim şu anda koleksiyonumda 150'ye yakın eser var. "

Sergi Avrupa'yı dolaşacak

Londra'daki Yunus Emre Enstitüsü'nde Uluslararası Kültür Sanat Derneği (UKSD) işbirliği ile 10 Aralık'a kadar açık kalacak olan "Mucibince Amel Oluna Remzi Gür Koleksiyonundan Padişah Fermanları ve Beratları" sergisi Londra'dan sonra diğer Avrupa başkentlerinde de sergilenecek. Remzi Gür, "Londra'dan sonra Viyana ve Paris'te sergilenmesini düşünüyor. Koleksiyonumuzu Brezilya'ya kadar götürmek gibi bir planımız var. Bu eserlerin özel bir dili var. Tarihteki çok özel bazı gelişmelere ilişkin ipuçları var. Tarihi kararları anlatıyorlar. Bu mirasımızı tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz" diye konuştu. Serginin açılışına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Türkiye'de ve İngiltere'de aktif çok sayıda işadamı katıldı.

Sanatla desteklenmeyen siyaset kalıcı olmuyor
150 parçalı koleksiyonunda her bir eserin ayrı değeri olduğunu belirten Remzi Gür, "Ancak aralarında birkaç tanesi var ki, hem kullanılan dil hem de içerik açısından son derece önemli. Yazıldıkları dönemin devlet idaresi, devletin dış politikasına ilişkin önemli bilgiler yer alıyor. Örneğin Sultan 3'üncü Selim'in 12 Ağustos 1790 tarihli fermanında önemli bir detay görebiliyorsunuz. Bu fermanda 'Medine Şehrindeki Hazret-i Peygamber'in mescidinin bakım ve temizliği ile ilgili görevli olan Hafız İbrahim'in vafatı ile bu görevin Sahila Hanım'a devredilmesi' emrediliyor. 1562 tarihli fermansa Kanuni Sultan Süleyman'a ait" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Padişah fermanları müzeye kavuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN