Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Resimde 2012'nin yıldızları

Dünyanın önemli çağdaş sanat koleksiyonerleri genç sanatçıları keşfetmek için gözünü Türkiye'ye dikti. Önde gelen beş galeri sahibi gelecek vaat eden genç sanatçıları belirledi

Giriş Tarihi: 19.2.2012
New York Times, Wall Street Journal gibi yabancı medya organları sanat makalelerinde sıklıkla Türkiye'den bahseder hale geldi. Çünkü Çin, Hindistan gibi yükselişe geçen sanat pazarları arasına Türkiye de eklendi. Hatta bu makalelere göre dünyanın en iyi çağdaş sanat koleksiyonerleri artık gözünü genç Türk ressamlara dikmiş durumda. 'Genç' kelimesi burada önemli. Çünkü koleksiyonerler için en önemli başarı; bir ressamı henüz yükselmemişken keşfetmek. Zaten gelecek vaat eden bu ressamları bulmak iyi bir koleksiyoner olmanın en önemli şartı. Art Bosphorus gibi sanat fuarlarında sadece bu genç sanatçılar platforma çıkıp kendilerini gösteriyor. Dünyanın dört bir yanından galeriler ve koleksiyonerler de gençleri keşfetmek için ülkemize geliyor. İşte bu hafta Eko Sanat'ta 2012'nin dikkat çeken genç sanatçılarına yer verdim. Türkiye'nin en önemli galeri sahiplerine kendi beğendikleri ve gelecek vaat ettiğini düşündükleri genç sanatçıları sordum. Cevaplar farklı olsa da hepsi Türkiye'nin gelecek yıllarda sanatın merkezlerinden birine dönüşeceği konusunda hemfikir. İşte Yahşi Baraz, Ali Hatemi, Celine Chalabi, Rüştü Sungur ve Aziz Karadeniz gibi ülkenin önemli sanat uzmanlarının beğendiği genç sanatçılar...

Rüştü Sungur
(Artium Sanatevi)
Bu yılın sürprizi: Soner Çakmak
2012 yılı bir önceki yıldan çok daha hareketli geçecek. Örneğin Nuri İyem fazlasıyla yükselecek. Çağdaş sanatta üretilen resimlerin koleksiyonerlerin taleplerini karşılamamasında sorun görüyorum. Modern sanatta ise genel olarak alıcılarda doyum söz konusu. Ancak Erol Akyavaş ve Kemal Önsoy kendilerini daha da zirveye taşıyacak ve prim yapacaklar. En çok Selma Gürbüz ve Canan Tolon'un yükselişte olacağını düşünüyorum. Soner Çakmak ise bu yılın sürprizi olacak. Şimdiden en önemli koleksiyonlara girmiş durumda. Kısacası 2012'de klasik Türk ressamları sanat piyasasına güçlü bir geri dönüş yapacak.

Ali Hatemi
(Mim ArtAntiques)
Mingü beni heyecanlandırıyor
Martta ilk genç çağdaş sergimizi gerçekleştireceğimiz Didem Ünlü, milli gurur kaynaklarımızdan biri. Didem'den başka ağır toplarımızdan biri de Sait Mingü. Beni Seyit Mehmet Bucukoğlu aşırı heyecanlandırıyor! Berkay Bugdanoğlu dünyanın yeni Banksy'si olacak. Ahmet Güneştekin de en özgün sanatçılarımızın başında geliyor benim için. Kemal Önsoy, Haluk Akakçe, İnci Eviner, Seza Paker, Gülsün Karamustafa, Ali Kazma, Ahmet Öğüt de milli gururlarımızdan. Yüksel Arslan da ülkemizde ve dünyada çok yükselecek olan bir sanatçı.

Aziz Karadeniz (
Beyaz Müzayede)
İyi bir yıl olacak
İstanbul sanat piyasasında her gün yeni bir sanatçı adı duyuyorum ve yeni yeni eserler görüyorum. Gençler arasında eserleri ilgimi çeken sanatçıların bazıları şunlar; Ayça Telgeren, Rasim Aksan, Burcu Bulak, Nejat Satı, Sayat Uşaklıgil, Zeynep Akgün, Mustafa Aslışen, Nilbar Güreş, Onur Gülfidan, İnci Furni, Arzu Akgün, Güçlü Öztekin ve tabii ki Yaşam Şaşmazer. 2012'de sanat piyasasının 2011'den daha iyi olacağını öngörüyorum.

Yahşi Baraz
(Galeri Baraz)
Gençlerden Deniz Sağdıç ve Olcay Kuş
Son yıllarda sanat piyasasında yaşanan gelişmeler sanatçıları da olumlu etkiledi. 2012 yılı içerisinde Burhan Doğançay'ın beklenmeyen bir çıkış yakalayacağını düşünüyorum. Hatta şu anki fiyatlarından 4-5 misli fazla artış sağlayacağını tahmin ediyorum. Burhan Doğançay'ın yükselişini takiben yapıt fiyatlarında artış devam edecek. Sanatçılar arasında Adnan Çoker, Özdemir Altan ve Güngör Taner'i de sayabilirim. Bunlardan başka Halil Akdeniz, Mithat Şen, Mehmet Gün, Nezih Çavuşoğlu, Bubi ve Bedri Baykam da resimleri değer kazanacak sanatçılar arasında. Gençlerden ise Deniz Sağdıç ve Olçay Kuş dikkatimi çeken sanatçılar.

Celine Chalabi
(Alif Art)
Fiyatları hızla artıyor
2012 tanınmaya başlayan sanatçıların piyasada yerlerini bulduğu yıl olacak. En dikkat çekici örneklerden biri Hakan Ada. Ruken Aslan ilk müzayedemizde 3 bin 500 liradan satışa çıktı şimdi 8 bin liradan satılıyor. Evren Karayel Gökkaya, Hüseyin Aksoylu, Filiz Top, Serdar Akkılıç, Seydi Murat Koç gibi daha birçok geleceği parlak sanatçı var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Resimde 2012'nin yıldızları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN