'ın ihalesi Türk şirkete

Irak Türk şirketleri için yeni fırtsatlar sunmaya devam ediyor. Son olarak ’ın işleri ihalesini bir Türk şirketi aldı.

Giriş Tarihi: 9.4.2012 09:42 Güncelleme Tarihi: 9.4.2012 09:43
Metrobüs ve Çağlayan Adliyesi gibi mekanların güvenliğini sağlayan Akdeniz Girişim Holding, 'ın işlerini de aldı. Holding bünyesindeki , bin 700 personeliyle Bağdat'ın en büyük işvereni oldu.

Başta Metrobüs olmak üzere, Adalet Sarayı, Topkapı Sarayı gibi mekanların güvenliğini sağlayan, Türk Telekom gibi birçok şirketin de temizlik hizmetini yapan Akdeniz Girişim Holding, son işini Bağdat'ta aldı. Bünyesinde 7 bini güvenlikçi, 15 bin çalışanı bulunan Holding, yabancı şirketleri geride bırakarak kazandığı ihale sonrası Bağdat'ı bin 700 kişilik ekiple her gün temizliyor. Akdeniz Girişim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Şimşek "Irak'ta 150 araç parkımız var. 10 milyon dolar yatırım yaptık" dedi. Yaptıkları işin hizmet ihracı olduğunu anlatan Şimşek, temizlik hizmeti konusunda Mısır ve Libya'da da görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Siyasi konjonktürle beraber Türkiye'nin artık hizmet ihraç etmeye başladığını anlatan Şimşek "Başbakan'ın karizmasının nimetlerini yiyoruz. Başbakan'ın kişisel markası önümüzü açtı. Bu bölgelerde doğru işler yapmalıyız" dedi.

Güvenlik şirketi halka açılıyor

Irak'ta, bünyelerindeki Akdeniz Temizlik Şirketi ile hizmet verdiklerini söyleyen Şimşek, yılda 10 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği İmam-ı Azam Ebu Hanife, Abdülkadir Geylani'nin de aralarında bulunduğu 6 önemli cami ve türbeyi günlük ücretsiz temizlediklerini de anlattı. Şimşek, bunun sonucunda halkın kendiledirine bakışının değiştiğini, hatta bölgedeki karışıklığa rağmen, şirket çalışanlarına halkın sahip çıkarak koruduğunu söyledi. Temizlik konusunda bölgede ilk başta zorluklar çektiklerini de anlatan Şimşek "Hatta okullarda öğrencilere 'Bu çöp kovası, çöpü bunun içine atacaksınız' diye eğitim verdik" dedi. Şimşek, bugün artık operasyon merkezlerinden Bağdat'ı izler hale geldiklerini de anlattı. Türkiye'de hizmet sektörünün gelişimini engelleyen sıkıntılar olduğunu da belirten Şimşek "Kamu İhale Kurumu'nun yaklaşımını hizmet sektörünün gelişimini engelliyor. Sadece fiyat kriteri ön planda tutuluyor" dedi. Şimşek, 7 bin kişi ile hizmet verdikleri Akdeniz Güvenlik'i halka açma kararı aldıklarını da belirterek "Yerli şirketlerin yaşaması lazım. O yüzden halka açılma kararı aldık. Çalışanların da ortak olduğu bir şirket haline gelmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Şimşek kuruluş tarihlerinin 1999 olduğunu, ilk etapta Akdeniz Temizlik'i kurarak 100 personelle işe başladıklarını da hatırlatarak "2001 yılında da Akdeniz Güvenlik'i kurduk. Bugün artık 67 ilde hizmet üreten bir yapıya ulaştık" diye konuştu.

"Çağlayan Adliyesi'nde kalem bıçak bulduk"

Bünyelerinde yer alan Akdeniz Güvenlik'in İstanbul'da 3 bin 200 noktada hizmet verdiğini anlatan Akdeniz Girişim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Şimşek "Günde 2-3 milyon insanla muhatap oluyoruz" dedi. Metrobüs ve Topkapı Sarayı'nın yanı sıra Çağlayan Adliyesi'nde de hizmet verdiklerini anlatan Şimşek "Son yaşanan olayda fatura bize kesildi. Oysa biz adliyede neler bulduk, neler? Şişler, cam bıçaklar, kalem bıçak ve daha bir sürü şey" dedi. Şimşek, yaptıkları kontroller sırasında ele geçen cisimleri, kamuoyuyla da paylaşacaklarını belirtti.

Kaynak: Star / Yaşar Kızılbağ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdat'ın temizlik ihalesi Türk şirkete
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN