6 firmayı deşifre etti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et ve süt sektöründen altı firmanın taklit ve tağşiş yaptığını belirledi. Bakan Mehdi Eker, "Halk sağlığıyla oynamaya kimsenin hakkı yok. Deşifre etmeye devam edeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 14.4.2012
Sahte bal üreten şirketlerin kamuoyuna teşhir edilmesinden sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 'taklit ve tağsiş' yaptığı kesinleşen peynir üreticisi üç firma ile et ürünleri üreticisi üç firmayı web sitesi üzerinden açıkladı. Bakanlık yaptığı incelemeler neticesinde aralarında Apikoğlu'nun da bulunduğu firmaların yüzde 100 dana eti olarak tanıtılan sucukta kanatlı eti, sosiste iç organ ve yabancı doku, pişmiş dana kavurmada ise tek tırnaklı eti kullandığını tespit etti.

SUÇ DUYURUSU YAPTIK

A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önen'in sunduğu Deşifre Programı'nda soruları yanıtlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Halk sağlığıyla oynamaya kimsenin hakkı yok. Bundan sonra da bu tür firmaları deşifre etmeye devam edeceğiz" dedi. Bakan Eker, bal, peynir ve salam sucuk üretiminde yapılan sahtecilik nedeniyle yaşanan gıda terörü ile alakalı Bakanlık olarak göz açtırmayacaklarını söyledi. Eker, "Savcılıklara suç duyurularımızı yaptık. Hazırlık yapıyoruz, başka sektörler de var. Yakın tarihlerde bunu da açıklacağız. Halkın güvenli gıda tüketimi birinci önceliğimiz. Vatandaş 7/24 Alo174 hattını arasın. Mutlaka muhatap alınacaktır. İhbarlar titizlikle inceleniyor. Halk sağlığı ile oynayanlara göz açtırmayacağız" diye konuştu. GDO ile ilgili de konuşan Bakan Eker, Türkiye'de kesinlikle GDO'lü ürün üretilmediğini, bu konuda Bakanlığın asla taviz vermeyeceğini ifade etti.

KESİNLİKLE GDO YOK
Bu konuda çok hassas olduklarını ve denetimleri çok sıkı olarak gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Mehdi Eker, "GDO'ya Bakanlık olarak tamamen karşıyız. GDO'lu ürünlerin Türkiye'ye sokulması kesinlikle yasaktır. Eğer bir hayvan GDO'lu ürünle beslenmişse bunları da açıklacağız" diye konuştu.

SOSİSE İÇ ORGAN KATTILAR
Laboratuvar sonucu ile taklit yapıldığı kesinleşen 6 firmanın adları şöyle:
Hasan Dede markalı yağlı tulum peynir üreten Konya merkezli Akgökseller Gıda ve Süt Mam. Tar. Ürn. Canlı Hay. Oto. Taş. San. ve Tic. Ltd. Şti (nişasta ve bitkisel yağ tespiti)
Yalçıntepe markalı yağlı tulum peyniri üreten Kayseri merkezli Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş.um peynirinde (bitkisel yağ tespiti) nGüldemce markalı tam yağlı tulum peyniri üreten Konya merkezli Güldemce Gıda İnş. Otomotiv San. Tic. Ltd (bitkisel yağ tespiti)
Apikoğlu markalı sucuk üreten İstanbul'da kurulu Etsan Gıda Sanayi A.Ş (yüzde 100 dana eti olarak tanıtılan sucukta kanatlı eti tespiti)
Uludağ markalı sosis üreten İstanbul'daki Karizma Beşler (yabancı doku ve iç organ tespiti)
İzmit'te Efraim Usta Lokantası (Pişmiş dana kavurma yemeğinde tek tırnaklı eti tespiti)

ANTİBİYOTİK SAĞLIĞI TEHDİT ETMEZ

Tavuk üretiminde antibiyotik ve hormon kullanımına yönelik iddiaların sorulması üzerine Bakan Mehdi Eker, sektörde sınırlı olarak hastalıklara karşı kontrollü olarak antibiyotik kullanıldığını ancak bu uygulamanın halk sağlığını tehdit edici bir yönünün olmadığını belirtti. "Vatandaş gönül rahatlığı ile tavuk yiyebilir" diyen Bakan Mehdi Eker, "Konuşanlar sekötürü bilmeyen, bu işlere vakıf olmayan insanlar. Hastalıklı tavuklarda tedavi amaçlı antibiyotik kullanılır. Kesimden 2 hafta önce de buna son verilir ve hayvanın kesimi yapılır. Ben de endüstriyel tavukla besleniyorum. Vatandaşın bu konuda da içi rahat olsun" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 firmayı deşifre etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN