Boğaz'ı çirkin yapıdan kurtaracağız

Giriş Tarihi: 20.4.2012
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Boğazı'nı yeniden ele alarak çirkin yapılaşmayı ortadan kaldıracaklarını belirtti. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte Şişli'de bulunan Trump Towers Mall'ın açılış törenine katılan Başbakan, "Boğaz'daki o çirkin yapılaşmayı ortadan kaldıracağız. Yapılması gerekli müdahaleleri de yapacağız. Burada merkezi yönetim, büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle birlikte yürümekte kararlıyız. En ufak geri adım atma söz konusu değildir. Galata Port ve Haydarpaşa Port gibi verilmiş sözlerimiz var" dedi.

İSTANBUL MODERN'E GÜVENCE
Bazı gazetelerde İstanbul Modern'in yıkılacağı haberlerini okuduğunu ve üzüldüğünü de dile getiren Erdoğan, "Benim böyle bir şeyden haberim yok. Nereden çıktı? Meğer bu işin de spekülatörleri varmış. Ben bu ülkede başbakan olduğum sürece İstanbul Modern yerinde duracaktır ve bu sözü veren biziz" şeklinde konuştu. İstanbul'un görünümünü tarihi ve kültürel zenginliklerini muhafaza etmek için büyük hassasiyet içinde olduklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, Marmaray'ı inşa ederken kazılarda ortaya çıkan tarihi eserleri muhafaza etme pahasına dört yıl kaybettiklerini belirtti. Erdoğan, "Boğaz'daki tabi yaşamın korunması için projeyi duyarlılıkla yürüttük. İkinci tüp geçit başladı, onun inşası devam ediyor. İki katlı tüp geçit olarak bitecek" dedi.

ADINI TÜRKÇE KOYUN
Alışveriş merkezinin ismini de eleştiren ve Türkçe isimlere ağırlık verilmesini isteyen Erdoğan, "Türkçe yüz binlerce insan tarafından konuşuluyor. Yerli yatırımlarda Türkçe hassasiyetini ben özellikle yatırımcılarımızdan rica ediyorum. Kendi markalarımızı oluşturacaksak buna ihtiyacımız var. Türkçe ülke sınırlarını aşan önemli bir dildir. Bu nedenle Türkçe isim ve markaların dünya markasına dönüşmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaz'ı çirkin yapıdan kurtaracağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN